Proteklih godina mnogo se pisalo o istoriji pikada, a jedina činjenica koju niko ne može osporiti kada je u pitanju istorija pikada je da ova igra potiče iz Engleske. Pikado se igra u pabovima i kafanama širom Britanije više od stotinu godina.
Igra pikado je nastala tokom vladavine kralja Henrija VIII. Vjeruje se da je naređivao svojim strijelcima da usavršavaju svoje vještine tokom cijele godine kako bi bili precizni i spremni za bitku u bilo kojem trenutku. Vježbajući na otvorenom, zabave radi, neki od strijelaca su bacali svoje strijele umjesto da ih ispaljuju iz luka. Uslijed nepovoljnih vremenskih prilika u Engleskoj, nije prošlo mnogo prije nego što je ovakav način vježbe premješten u zatvoren prostor u komforu lokalnog paba.
Kako bi lakše upravljali strelicama i učinili igru lakšom u zatvorenom prostoru, strelice su skratili. Prevrnute bačve piva ili vina su koristili kao metu, a nedugo zatim jedan od inovativnih strijelaca odlučio je da koristi presjek stabla kao metu. Starosni prsteni na stablu služili su za obilježavanje različitih područja na meti. Kasnije, kada je drvo počelo da puca, meta je dalje podijeljena na različite dijelove koje su se razvile u današnje pikado ploče.
Pikado se ubrzo razvio u igru vještine i nije prošlo mnogo prije nego što su vojnici počeli demonstrirati svoje vještine uz čašu omiljenog pića. Mnogi su počeli da prave svoje samostalno izrađene skraćene strijele, koje bi sa sobom donosili u pab. Čak je i kralj Henri VIII bio impresioniran ovom igrom, a nije mnogo prošlo prije nego što su stanovnici i drugih zemalja počeli uživati u ovoj igri.
Od 1800. do 1900. godina, razvile su se različite verzije igre koje su postojale bez mnogo standardnih pravila ili bez pravila uopšte. Za to vrijeme korištene su različite numeričke konfiguracije pikado ploča i tek krajem 19-og vijeka igra se razvila u današnju modernu verziju pikada.
1896. godine stolar iz Lancashire-a, u Engleskoj, po imenu Brian Gamlin osmislio je pikado ploču kakvu danas poznajemo. Numerički sistem današnjih ploča ima broj 20 na vrhu, a zatim broj 1 u smjeru kazaljke na satu, zatim broj 18, itd.
Gamlinov numerički raspored kreiran je posebno sa namjerom da se kazni nepreciznost. Iako su napisani mnogi radovi o milijardama različitih numeričkih sekvenci na ploči, ovakav raspored je najbliži savršenom, a Brian Gamlin je umro 1903. godine, prije nego što uspio patentirati svoju ideju. U ovom periodu, pikado strelica je predstavljala 10 cm dug komad drveta sa metalnim šiljkom sa jedne strane i perjem sa suprotne strane. U ovom periodu dosta se spekulisalo o udaljenosti sa koje bi se strelica trebala bacati. Vjeruje se da je prvobitna linija bacanja određivana mjerenjem dobačaja pljuvačke igrača koji se nalazi okrenut leđima ploči.
Početkom dvadesetog vijeka u lokalnim pabovima, zabranjene su igre na sreću uključujući i pikado, koji je u to vrijeme smatran upravo takvom igrom. Zbog toga 1908. godine vlasnik paba iz Jorkšira, pod imenom Fut Anakin odveden je na sud jer je dozvoljavao svojim gostima da igraju pikado u svom pabu. U namjeri da ospori odluku suda i dokaže da pikado nije igra na sreću, već igra vještine, Fut Anakin je dokazao svoju vještinu bacanjem tri strelice u broj 20. Zatim je izazvao bilo kod sudskog službenika da uradi isto. Jedan od sudskih službenika odlučio je da prihvati izazov i izgubio. Sud je tada odlučio da je pikado zapravo igra vještine i odbacila slučaj. Ovakva odluka je još više potakla igru, što je dovelo do više takmičenja na javnim mjestima.
Uvrštavanje pikada u sportove
Nacionalna pikado organizacija Engleske (National Darts Association) je osnovana u Londonu 1924. godine, kako je igra postajala sve popularnija i priznatija kao sport. NDA je u sport uvela određena pravila i propise.
Prvo takmičenje održano je u Londonu, a kroz tri godine šampionat se proširio i pokrio većinu Engleske. Igra je stekla ogromnu popularnost i kod žena, pa je tako i kraljica Elizabeta povremeno igrala pikado.
1938/1939. godine na takmičenju osnovanom od strane Engleskog časopisa „News of the World“ broj učesnika premašio 280.000! Finalnom obračunu između Džima Pajka i Marmaduke Brekoma prisustvovalo je 14.534 gledalaca.
Sredinom 1980-tih BBC-ev televizijski program, prikazuje oštri skeč o pikadu i „teškom opijanju“ koji dolazi uz ovaj sport, što je prouzrokovalo veliku štetu na račun reputacije igrača i same igre. Uprkos pokušaju igrača da tokom igre piju vodu, 1988. godine uz izuzetak Svjetskog prvenstva, zaustavljen je prikaz svih takmičenja u pikadu na Engleskoj televiziji.
Danas su turniri u pikadu prikazivani širom svijeta, a neki od najpoznatijih turnira su:
-PDC World Darts Championship,
-UK Open,
-World Grand Prix,
-Premier League,
-World Matchplay;
Pikado pravila širom svijeta u osnovi kontrolišu i postavljaju dvije glavne organizacije:
-Britanska pikado organizacija (BDO), koja je prvobitno postavila osnovna prihvaćena pravila igre,
-Profesionalna pikado organizacija (PDC), među čijim je osnivačima i srpski biznismen Jovan Marković, koji je tada živio i radio u Engleskoj.
PDC je formiran 1992. godine odvajanjem 16 profesionalnih igrača od BDO, isfrustriranih manjkom prilika za profesionalni napredak sa željom da podignu pikado na viši nivo.
Opšta pravila igre
- Ploča treba da je postavljena i pričvršćena tako da se centar mete nalazi na visini od 1.73m. Minimalna udaljenost pri bacanju iznosi 2.37m horizontalno mjereno od lica ploče.
- Linija za bacanje mora biti jasno označena i biti najmanje 45,72 centimetara dužine.
- Mogu se koristiti bilo koje strelice.
- Svako bacanje sastoji se od tri strelice, osim u slučajevima gdje je igra završena sa manje.
- Jedna strelica se ne može ponovo bacati, samo one koje se nalaze u ploči računaju se u konačan rezultat.
- Na zahtjev, igraču se može reći koji broj je postigao ili koji broj mu je potreban, ali ne i način kako ga postići.
- Ako je broj neophodan za igru prekoračen tokom bacanja, bacanje se završava i ne uzimaju se u obzir rezultati dobijeni tokom tog bacanja.
- Unutrašnji krug nosi duplo više bodova (50) od vanjskog (25).
Filip Tejlor – pikado legenda
Danas se najvećom zvijezdom pikada smatra Filip Tejlor, nadimka „The Power“. Tejlor je do sada osvojio 209 titula u profesionalnim turnirima, od kojih je 16 naslova svjetskog prvaka i 83 internacionalne titule. Na svjetskom šampionatu pobjedu je odnio rekordnih 14 uzastopnih puta u periodu od 1994. do 2007. godine i osam puta uzastopno u svjetskom prvenstvu u periodu od 1995. do 2002. godine.
Tejlor je imenovan PDC-ovim igračem godine rekordnih šest puta, a imenovan je i za kandidata BBC-jeve nagrade sportska ličnost godine. 2010. ovaj igrač „zlatne ruke“ priznaje kako sanja da pikado postane olimpijska disciplina, a olimpijska medalja je jedina koja mu nedostaje u vitrini trofeja.
Popularnost pikada kao takmičarskog sporta je u porastu, pa tako svakodnevno broji sve veći broj igrača. Danas, britanska pikado organizacija (BDO) sastoji se od skoro 70 zemalja članica, te organizuje turnire za igrače na svim nivoima, od početnika do profesionalnog nivoa. Igra se takođe održava sa razvojem tehnologije.
Elektronske pikado ploče su dostupne sa više od desetina ugrađenih igara, koje bilježe rezultat automatski. Sva ova tehnološka dostignuća učinila su ovu igru popularnijom i pristupačnijom.