Planeta može i da se zaustavi u narednih 31 dan, to niko neće ni primjetiti. Jedna manja lopta, fudbalska, postaće važnija. Svečanom ceremonijom otvaranja danas u 16.30 u Moskvi na stadionu “Lužnjiki” počinje 21. Svetsko prvenstvo koje će trajati od 14. juna do 15. jula, takmičenje koje od Urugvaja 1930, pa do sada, svake četiri godine baca u drugi plan sve ostale događaje. Potom, od 17.00, igra se prvi meč između domaćina i Saudijske Arabije.
Od 209 članica, koliko ih ima FIFA, za “Zlatnu boginju” u Rusiji boriće se 32 reprezentacije. Krunu brani Njemačka, koja je prije četiri godine bila najbolja u Brazilu, upravo na terenu najtrofejnije nacije, sa pet svjetskih titula.
Privilegiju da prožive osjećaj osvajanja Mundijala, za 88 godina imalo je samo osam selekcija. Uz “karioke” (pet trofeja) i “pancere” (četiri), slavili su još Italijani (četiri), Urugvajci i Argentinci (po dvaput), Englezi, Španci i Francuzi. Na predstojećem turniru, od nekadašnjih prvaka izostaće samo “azuri”, koji su pali u plej-ofu, u duelu sa Švedskom.
Trofeju su se radovale ekipe sa samo dva kontinenta. U Evropu je pehar išao 11 puta, a u devet slučajeva u Južnu Ameriku, s tim što je Stari kontinent bio dominantan na prethodna tri turnira – Italija 2006, Španija 2010, Njemačka 2014.
Timovi sa šampionskim pedigreom uvijek su u najužem krugu favorita, tako da izuzetak nije ni Rusija 2018. Konce velesilama će pokušati da pomrse mnogi, a prema procjenama kladionica, najviše šansi imaju Portugalci, Belgijanci, Danci, Hrvati, Kolumbijci… Svaki Mundijal donese i neko prijatno iznenađenje. Pred Njemcima je svakako veliki izazov, jer su titulu dvaput zaredom osvajali samo Italija (1934. i 1938) i Brazil (1958. i 1962), što znači da to niko nije uspjeo više od pola vijeka.
Slavu ne stiču samo ekipe, već i pojedinci. Status najboljih fudbalera svih vremena veliki majstori su ostvarivali baš dizanjem pehara na Mundijalima. U knjige besmrtnika čarolijama i pobjedama na najvažnijem turniru upisali su se Brazilci Pele i Ronaldo, Argentinac Dijego Maradona, Francuz Zinedin Zidan.
Možda posljednju priliku da im se pridruže imaju Lionel Mesi i Kristijano Ronaldo, dobitnici svih “Zlatnih lopti” u posljednjih deset godina, koji dolaze kao najveće zvjezde u Rusiju. Ako ne uspiju da stignu do “Zlatne boginje”, zauvjek će ostati stepenik iza Pelea i društva.
– Svjestan sam da nismo favoriti za prvo mesto – kaže Mesi, koji će 24. juna napuniti 31 godinu. – Međutim, učinićemo sve da argentinskom narodu donesemo sreću. Svjetska titula je moj najveći san. –
Pored Ronalda i Mesija, fudbalsku ljepotu jedva čekaju da pokažu i ostale zvjezde današnjice. Kakvu magiju u kopačkama imaju moći će da predstave Brazilac Nejmar, Belgijanci Eden Azar i Kevin de Brujne, Francuzi Pol Pogba i Antoan Grizman, Egipćanin Mohamed Salah, Urugvajci Luis Suarez i Edinson Kavani, Španci Andres Inijesta i Isko, Danac Kristijan Eriksen… A možda iskoči i neko od manje poznatih imena, kao što je u Brazilu 2014. svijet zadivio Kolumbijac Hames Rodrigez.
Slava je primarni motiv najboljima, mada ni novčane nagrade nisu zanemarljive, a ukupan nagradni fond je 400 miliona dolara. Od toga, pobjedniku pripada 38 miliona, finalisti 28, polufinalistima 24 (treće mesto) i 22 (četvrto mesto), četvrtfinalistima po 16, učesnicima osmine finala po 12 i onima koji takmičenje završe u grupi po osam.
Ono po čemu će za sva vremena biti upamćeno SP je činjenica da će prvi put biti korišćena video tehnologija. VAR će pomagati sudijama u spornim slučajevima kod postizanja gola, kod dodjeljivanja crvenih kartona, sviranja penala i utvrđivanja identiteta igrača. Jedni smatraju da će uvođenje kompjutera donijeti pravdu, drugi su ubjeđeni da će to ubiti emocije i kvariti doživljaj svima, a na kraju turnira vidjeće se da li je fudbal dobio ili izgubio uz VAR.
Pored VAR, istoriju će ispisati i fudbaleri one reprezentacije, koji po završetku susreta 15. jula, budu letjeli od sreće po travi stadiona “Lužnjiki”, odakle danas sve kreće.