Mnogi klubovi nemaju 31 fudbalera na platnom spisku, a Čelsi ih toliko ima samo na pozajmicama. Skoro tri cijela tima su “plavci” ustupili ovog ljeta drugim ekipama širom svjeta, s tim da nije isključeno da ih bude i više do kraja ljetnjeg prelaznog roka. A rasuti su svuda, po mnogim zemljama i rangovima, od malih Ljeide i Jeovila do Milana i Valensije.
Među pozajmljenima je i Danilo Pantić. Premijerligaš iz Londona je 2015. za mladog vezistu platio Partizanu 900.000 evra, ali ga je odmah ustupio Viteseu, kasnije i Ekscelzioru, i onda ga je vratio među crno-bele. Mada je tri godine član tima sa “Stamford Bridža”, nije upisao nastup za “plavce”, ali po tom pitanju nije usamljen, jer je većina pozajmljenih fudbalera stavila potpis, i otišla negdje drugdje.
Najpoznatija imena kojih se menadžer Maurisio Sari odrekao su Timue Bakajoko i Miči Batšuaji. Antonio Konte, bivši trener Čelzija, kopao je i rukama i nogama da dovede Bakajoka iz Monaka, čak je prodao i Nemanju Matića Mančester Junajtedu da bi oslobodio prostor za francuskog vezistu. Monako je dobio 40 miliona evra, a Bakajoko nije blistao, tako da je ovog ljeta spakovao kofere i preselio se u Milan na jednogodišnju pozajmicu.
Za Batšuaija su takođe izdvojene ogromne pare, 39 miliona evra je leglo na račun Marselja, ali zasad nije ostavio nikakav trag na “Stamfordu”, pošto je prvo bio ustupljen Borusiji iz Dortmunda, pa sada Valensiji.
Veći renome od ostalih ima defanzivac Kurt Zuma, koji nije bio po ukusu Kontea, a ni Sari ne računa na njega, pa će nositi dres Evertona.
Interesantan je slučaj nigerijskog odbrambenog igrača Keneta Omerua, koji je još 2012. promovisan u pojačanje Čelzija, ali do dana današnjeg nije zabilježio nastup. Šetao se od Den Haga, Midlsbroa i Kasimpaše, pa do Alanje i sada Leganjesa, a za to vrijeme je čak 40 puta igrao za nacionalni tim.
I Hrvat Mario Pašalić ima dug staž na papiru, pošto je postao “plavac” 2014. San da obuče taj dres u zvaničnoj utakmici još nije uspio da ostvari, a realnost su mu u međuvremenu bile partije za Elče, Monako, Milan, Spartak iz Moskve, dok se ovog ljeta pridružio Atalanti.
Mada su na pozajmicama uglavnom mladi i perspektivni igrači, među njima je i jedan “uljez”, portugalski golman Eduardo, koji će u septembru napuniti 36 godina. Ugovor sa bivšim prvakom Evrope je potpisao 2016, ali je odmah prosljeđen u Vitese, gde će biti i tokom 2018/2019.
Većina pozajmljenih igrača Čelzija je u nižim rangovima u Engleskoj, ali su mnogi i u drugim državama. Najdalje od Londona je otišao Natan, čak u Brazil (Atletiko Mineiro), ali to mu nije problem, jer igra u domovini. Na spisku zemalja su i Italija, Španija, Njemačka, Srbija.
Koliko ima pozajmljenih igrača, toliko ih ima i u sastavu pod komandom menandžera Sarija trenutno za sezonu 2018/2019, ukupno 31. Dakle, računajući i one koji su ustupljeni, dolazi se do ukupnog zbira od 62 igrača.
Pod ugovorom nije hrvatski reprezentativni vezista Mateo Kovačić, koji je pozajmljen iz madridskog Reala.