Put autsajdera – od nule do heroja

Muhamed-Ali-1974.jpg

Sportsko klađenje može biti odličan način za dodatni izvor zarade, ali klađenje na autsajdere može biti iskustvo koje će vam promijeniti život. Prije nego što odlučite da se kladite na autsajdera, donosimo vam listu nevjerovatnih priča i neočekivanih raspleta događaja u svijetu sporta.

Ovaki raspleti uvijek dolaze u trenutku kada najmanje očekujemo, a priče o autsajderima uvijek privlače pažnju sportske publike i ohrabruju mnoge na ovakve i slične podvige. Za kladioničare klađenje na autsajdere znači veće kvote i bolje isplate, a znati kada uložiti na autsajtera su vještine koje zahtjevaju istraživanje i strpljenje.

Kladioničari često koriste bonuse za klađenje kako bi iskoristili ovakve prilike a istovremeno i minimizirale rizike, a mi se nadamo se da ćete nakon sljedećih inspirativnih priča moći da prepoznate sljedećeg autsajdera koji će vam donijeti veliku isplatu.

Leicester City osvaja Premier ligu 2016

leicester-city u premijer ligi

Neočekivana pobjeda Leicester City-ja u Premier ligi 2016. godine samo pokazuje koliko sport može biti čudesan. Šanse da će Leicester uzeti titulu prvaka bile su 5000:1, pa nije ni čudo što je 2016. ovaj „mali“ klub uskratio kladionice za oko 50 miliona funti.

Klubu je ovo jedina titula u 132 godine postojanja, a da će pobjediti najmanje su im vjerovale kladionice koje su nudile mogućnost isplate od 5000 funti na samo jednu uloženu funtu. Ekipa je napravila najveću senzaciju u istoriji fudbala jer je uspjela razbiti dominaciju Manchester Uniteda, Chelsea, Manchester Cityja i Arsenala.

Ono što je još šokantnije jeste da su u predhodnoj sezoni imali sreće da ostanu u engleskoj Premier ligi da bi za samo godinu dana većinom ista ekipa (sa drugim menadžerom) uspjela osvojiti titulu prvaka Premier lige.

Mladi Boris Becker osvaja Wimbledon, 1985.

Boris Beker Vimbldon

Sedamnaestogodišnji Becker je samo sedam dana prije Wimbledona osvojio svoj prvi turnir-Queens, nakon čega ga je komentator proglasio „novim pobjednikom Wimbledona“. Iako  tada nisu postojale ni najmanje šanse da bi mladi Nijemac mogao osvojiti ovaj prestižni turnir, komentator svojom izjavom kao da je naslutio da će Boris Becker biti najmlađi pobjednik Wimbledona i istovremeno prvi Njemac koji je osvojio ovu titulu.

Teniser je kao novajlija ušao u Grand slam turnir, gdje se u finalu morao izboriti sa izrazitim favoritom Kevin Currenom koji je na putu do finala izbacio Jimmy Connorsa i John McEnroea. Beckerova odlučnost i samopouzdanje nadmašili su godine i iskustvo južnoafričkog tenisera. Iako je Becker u nastavku svoje karijere osvojio brojne titule, nijedna se ne može porediti sa ovim istorijskim uspjehom koji će ostati upamćen kao jedna od najvećih Wimbledonskih priča.

Grčka kao evropski šampion, 2004.

Grcka UEFA 2004

Grci su na Euro 2004 stigli bez puno nade, ali sa puno entuzijazma jer je ova nacija prvi put nakon 24 godine ponovo nastupila na ovom takmičenju. Nakon ovolike pauze niko nije puno očekivao od ekipe u sukobu sa talentovanim Francuzima u četvrtini finala, ali gol grčkog strijelca Angelos Charisteasa u 65. minuti odveo je Grke do polufinala.

Grčka ekipa je nastavila da iznenađuje kada se pobjedom protiv češke ekipe u polufinalu obezbjedili sebi kartu za finale gdje su se na terenu našli sa Portugalom. Iako su svi mislili da će ekipa Portugala vratiti Grcima za poraz na početku takmičenja, glavna zvijezda tima Angelos Charisteas nije mislio isto pa je tako golom u 57. minuti doveo Grčku do titule evropskog prvaka.

Muhamad Ali, povratak titule 1974.

Muhamed Ali 1974

Još jedan junak čudesne sportske bajke je Muhamad Ali. 1974. godine Ali je ispisao istoriju svjetskog boksa kada je uspio vratiti titulu prvaka u teškoj kategoriji. Nakon što mu je vlada SAD-a oduzela titulu prvaka jer je odbijao regrutaciju za vrijeme Vijetnamskog rata, Muhamad Ali se nakon prisilnog odmora od tri godine ponovo našao u ringu.

Tri godine pauze napravile su zaostatke u Alijevoj karijeri, zbog čega je bokser prvobitno izgubio protiv Joe Fraziera i Ken Nortona, a nakon što se u ringu našao sa neustrašivim George Foremanom niko osim Alija samog nije vjerovao da će uspjeti pobjediti i vratiti tutulu šampiona u teškoj kategoriji. Alijeva taktika u borbi poznatijoj i kao  „Grmljavina u džungli“ dovela je do nokautiranja iscrpljenog Foremana u osmoj rundi i povratka titule najboljeg u svojoj 32. godini.

Niki Lauda, spas od sigurne smrti 1977.

Niki-Lauda-nesreća

Niki Luda nikada nije bio autsajder. Rođen je u Austriji kao dijete bogatih roditelja, a za vrijeme vrhunca svoje karijere vozio je za Ferari, najbogatiji i najmoćniji tim Formule 1. Ono što čini ovu priču posebnom je činjenica da se Niki Lauda vratio nakon užasne nesreće na stazu na kojoj je zamalo izgubio život.

Vozač Formule 1 bio je zarobljen u zapaljenoj olupini auta, zbog čega je pao u komu zbog pretrpljenih opekotina i povreda. Međutim, Lauda se vratio na stazu samo šest nedelja poslije gdje se pojavio na Monzi iako je još uvijek imao zavoje na glavi. Uprkos što mu rane još uvijek nisu bile zarasle, Lauda je u trci za titulu šampiona izgubio od Jamesa Hunda za samo bod razlike. Iako niko nije vjerovao da će opet voziti, Lauda je sve razuvijerio pobjedom na takmičenjima 1977. i 1984. i ponovnom titulom F1 šampiona.

John Daly osvaja US PGA turnir, 1991

Daly pobjeda 1991.

Tadašnji pobjednik ovog golf turnira ne samo da je bio nepoznat publici, već nije nikada trebao ni nastupiti na ovom takmičenju. Spletom okolnosti koje su uključivale rođenje prvog djeteta Nick Pricea, igrača koji je i trebao nastupiti, John Daly se našao na golf terenu i doživio svoj „Rocky momenat“.

Od osam igrača koji su bili predviđeni kao zamjena Priceu ni jedan nije bio u mogućnosti da nastupi pa je deveti na listi John Daly nakon cjelonoćne vožnje stigao u Indianapolis spreman za igru. John Daly istog momenta kada je kročio na teren postao miljenik publike uz čiju je podršku premašio šanse od 1000-1 za pobjedu na PGA turniru.

Zimske Olimpijske igre, 1980.

Čudo iz Lake Placida

Čudo je bilo jedino što je SAD hokeaškoj ekipi trebalo da porazi SSSR u Lake Placidu. Ono što je ekipu Amerikanaca činilo slabijom, barem u teoriji je činjenica da su njen sastav većinom činili amateri i igrači sa koledža, dok je suprotnu ekipu SSSR-a činila grupa talentovanih profesionalaca koji su već godinama dominirali na ledu.

Čak ni najvjerniji fanovi SAD-a nisu vjerovali u pobjedu hokejaša protiv ovakve ekipe. Amerikanci su pobjedom sa 4:3 rezultatom ušli u istoriju Američkog hokeja , pa nije ni čudo što je upravo ovaj meč i dan danas treći najgledaniji događaj na TV ekranima u Americi.

Detroit Pistons protiv LA Lakersa, 2004.

Pistons 2004

Kada od dvije sukobljene strane imate tim LA Lakers-a kojima je to četvrto pojavljivanje u finalu u posljednjih pet sezona, a sa druge strane Pistonse koji još od 1990. nisu osvojili titulu, jasno je ko je favorit u ovoj utakmici.

Dok je tim Lakers-a predvodio O’Neal i Kobe Bryant, Pistonsi u svojoj ekipi nisu imali nijednu superzvijezdu. Ipak, ono što su Pistonsi imali je dobro usklađen tim na obje strane košarkaškog terena. Uprkos što su bili favoriti, sezona 2003/04 nije bila najuspješnija za Lakerse, dok su Detroit Pistonsi osvojili titulu NBA prvaka prvi put nakon 1990. godine.