Svjesni činjenice da zbog sopstvenog zdravlja trebamo biti u dobroj formi i obraćati pažnju na tijelo, a i sa željom da gajimo svoj takmičarski duh, često se uključujemo u timske ili solo aktivnosti u vidu sporta. Svi mi smo dobro upućeni u fudbal, atletiku, tenis, košarku, odbojku, a mnogi od nas poznaju i manje popularne sportove kao što su badminton, skvoš, džudo, streličarstvo, pa čak i kriket.
Ipak, postoje sportovi za koje vjerovatno niste čuli i koji se čine poprilično bizarnim i čudnim, ali ipak su dio velike porodice sportova i širom svijeta okupljaju ljubitelje. U daljem tekstu ćete upoznati 9 najneobičnijih sportova koji privlače entuzijaste širom planete, pa krenimo redom:
#9 Nošenje žena
Ovaj, u najmanju ruku čudan sport je veoma popularan u Finskoj. U gradu Sonkajarvi se svake godine od 30. juna do 1. jula održava veliko svjetsko takmičenje, odnosno festival, na kom muževi nose svoje žene kroz stazu punu prepreka. Ime takmičenja je Eukonkanto, a održava se od 1992. godine.
Kao nagradu pobjednik dobije onoliko litara piva koliko je njegova žena teška, a da bi ste učestvovali, potrebno je da ste snažni, hrabri i imate želju da se zabavite. Popularnost festivala je s vremenom toliko porasla, da se takmičenja u ovom sportu danas održavaju i u Australiji, Americi, Engleskoj i Hong-Kongu.
#8 Pseće surfanje
Dobro ste pročitali – psi umiju da surfaju. Svake godine na plaži Imperijal u San Dijegu, u Kaliforniji, psi raznih rasa, veličina i oblika učestvuju u takmičenju. Ovo takmičenje je najveće te vrste, a učestvuje na stotine pasa. Pravila su jednostavna. Psi se popnu na dasku za surfanje i surfaju. Iako zvuči iznenađujuće, ali surfanje im zaista ide dobro od ru… šape.
Ova vrsta sporta potiče još iz dvadesetih godina prošlog vijeka, a pored Kalifornije, takmičenja se održavaju i na Floridi. Još davne 1944. godine u časopisu Nacionalna Geografija izašla je priča o Rastiju, psu koji surfa. Danas postoji veliki broj trenera koji obučavaju pse, a na takmičenjima članovi žirija imaju visoke kriterijume. Ocjenjuje se koliko je pas siguran na dasci, veličina talasa na kom surfa kao i dužina „vožnje“.
#7 Rvanje kamila
U Turskoj postoji sport s tradicijom od dvije i po hiljade godina. Prema procjenama, oko dvije hiljade grla je uzgojeno samo u ove svrhe. Takmičenje se održava u vrijeme parenja kamila, a nadmetanje se vodi između dvije muške „tulu“ kamile koje se zbog prisustva ženke u blizini razbjesne. Pobjednik je kamila koja prisli drugu da se povuče, a ono što je zanimljivo su trikovi koje životinje primjenjuju u toku borbi, a koje su naučile zahvaljujući trenerima.
Domaćin godišnjeg šampionata u kamiljem rvanju je Seldžug, dok se festival rvanja održava u Antaliji. Svake godine ova takmičenja okupe nekoliko hiljada posjetilaca. Iako borci za prava životinja žele da zabrane ovaj sport, on se ukorijenio u tradiciju Turske.
#6 „Muggle“ kvidič ili metloboj
Na prvu, kada čujete ime sporta, može vam se učiniti da ima veze sa Harijem Poterom. I to je apsolutno tačno. Iako igrači ne lete na metlama, ipak ih imaju pri ruci. Tačnije, igrači trče sa metlom među nogama i pokušavaju zabiti go. Da biste igrali ovaj sport nije vam potrebna magija, nego samo malo dobre volje, fizičke spremnosti i sposobnost da bacate i hvatate loptu.
Trenutno preko 200 fakulteta u Americi ima timove koji ga treniraju i igraju, a osnovana je i Međunarodna metlobojska organizacija čije je krovno takmičenje Svjetski metlobojski kup. Većina pravila je ista kao i u igri koja se igra u serijalu Hari Poter, a cilj u igri je ubaciti loptu kroz protivnički gol, odnosno obruč.
#5 Ekstremno peglanje
Ovaj sport je navodno nastao devedesetih godina prošlog vijeka, a njegov začetnik je Fil Šo, strastveni alpinista iz Lajčestera. Sve je počelo kada je pri jednom svom alpinističkom usponu shvatio da nije ispeglao košulju, pa je odlučio da to uradi na licu mjesta. Neki od pobornika ovog sporta su išli čak i korak dalje, pa su odjeću peglali dok skijaju, skaču padobranom, na liticama, u pustinjama, na prometnim ulicama ili čak na dnu mora.
Ekstremno peglanje je odjeknulo širom svijeta nakon što se pojavio dokumentarac „Extreme Ironing: Pressing for Victory“. Postoje i međunarodna takmičenja koja sponzorišu proizvođači pegli poput Rowente. 2002. godine održano je čak i svjetsko prvenstvo u Njemačkoj. Pravila su jednostavna – uzmete peglu i dasku za peglanje i tražite neko ekstremno mjesto na kom ćete ispeglati jedan komad garderobe. Za adrenalinske ovisnike ugodno, ali i korisno!
#4 Šahovsko boksanje
Prije desetak godina u njemačkom gradu Berlinu je održano prvo takmičenje u tada još uvijek novom sportu – kombinaciji dva stara sporta, boksa i šaha. Pobjednik ovog takmičenja bio je devetnaestogodnišnji Rus, student matematike.
Jedan meč sastoji se od šest rundi za šahovskom tablom i pet rundi u ringu. Naizmjenično se igraju po jedna runda svake discipline tako što se nakon svake runde boksa unosi u ring šahovska tabla te igrači igraju četiri minute. Pobjednik je onaj ko prvi dođe ili do šah-mata ili nokauta. Smatra se da je inspiracija za nastanak ovog sporta bio strip „Nikopoljska triologija“ u kome su muškarci budućnosti boksali u ringu koji izgleda kao šahovska tabla.
Trenutno najveća organizacija ovog sporta je World Chess Boxing Organization (WCBO), osnovana 2003., sa sjedištem u Njemačkoj, koja okuplja preko 150 profesionalnih igrača i čiji je slogan „Borbe se vode u ringu, a ratovi na tabli!“.
#3 Šarmiranje crva
Pravi ribari znaju koliko je teško naći svježe crve, a malo ko zna da postoji svjetsko prvenstvo u toj disciplini – pronalaženju crva. Takmičari mogu koristiti razne metode kako bi natjerali crve da izađu iz zemlje. Vjeruje se da se crvi najbolje izvlače vibracijama sličnim onima koje proizvode njihovi najveći prirodni neprijatelji – krtice, pa neki takmičari lupaju po zemlji, drugi koriste muzičke instrumente, a kao najbolja metoda pokazala se zabadanje vila u zemlju i udaranje štapom u iste… Uglavnom, pravila su jednostavna, svaki takmičar dobije komad zemlje i njegov cilj je da izvuče što više crva napolje. Prelazak na teren drugih takmičara je zabranjen.
Ovo takmičenje se održava svake godine u selu Vilaston u Engleskoj. Rekord drži desetogodišnja djevojčica Sofi Smit, koja je 2009. godine uspjela da za svega 30 minuta izvuče 567 crva.
#2 Zorbing
Zorbing je nastao na Novom Zelandu i nalazi se na listi ekstremnih sportova, tako da se njime možete baviti i profesionalno. U igri svaki igrač ulazi u veliku prozirnu gumenu loptu, veže se sigurnosnim pojasevima i kotrlja se po željenoj površini, najčešće travnatoj. Ekstremna verzija ovog sporta je takmičarska i dešava se na brdima, gdje se takmičari spuštaju u podnožje velikom brzinom.
Igra je nastala devedesetih godina prošlog vijeka i od tada postala veoma popularna širom svijeta. Ovaj koncept je usvojila čak i američka NASA za konstruisanje vozila koja će koristiti u istraživačkim misijama na Marsu.
Zorbing fudbal je varijacija zorbinga nastala u Norveškoj. Njegovi tvorci su Henrik Elvestada i Johan Golden, a ovaj sport su izmislili da fudbal učine zanimljivijim i zabavnijim. Prva utakmica je odigrana 2011. godine, i od tada ima sve više pristalica.
#1 Kotrljanje sireva
Stanovnici Gločesteršira u Engleskoj već 200 godina gaje neobičnu sportsku discpilinu – kotrljanje sireva nizbrdo. Takmičenja u ovom sportu održavaju se i nekoliko puta godišnje, a najznačajniji je festival koji se održava posljednjeg ponedjeljka u maju, svake godine.
Kuperovo brdo, gdje se održava festival, svake godine posjeti nekoliko desetina hiljada ljudi. Niz brdo se baci sir težak četiri kilograma, a zadatak takmičara je da pokušaju da ga uhvate. Kako se radi o jako strmoj padini, a dupli gloster, poznati engleski sir se kreće brzinom i od preko 100 kilometara na čas, zadatak je izrazito težak. Na dnu brda nalaze se bale slame koje su svojevrsna zaštitna ograda, a iza slame je živi zid sastavljen od lokalnog stanovništva, koje hvata takmičare u slučaju da ih slama ne zaustavi.
Ipak, lomovi kostiju i razne povrede nisu rijetkost. U cijeloj priči, možda najbizarnije je to što je nagrada za pobjednika ni manje ni više nego sir koji uhvati. Iako je zbog količine i težine povreda festival zvanično zabranjen, ljubitelji ovog sporta ga i dalje održavaju i bilježe veliki broj posjetilaca.