Najskuplji NBA transfer na pragu dogovora

deandreajton
picture source: https://www.brightsideofthesun.com

Nikola Jokić je nedavno postao košarkaš sa najvećim ugovorom u istoriji tog sporta, a danas je NBA liga dobila novo, važno, finansijsko poglavlje.

Nedugo nakon što je dvostruki uzastopni MVP NBA lige početkom jula ušao u istoriju “igre pod obručima” potpisavši najveći ugovor, dogovoren je i najskuplji transfer.

Akteri su Deandre Ejton, Jokićev centarski rival iz Feniks Sansa, njegov dosadašnji klub i – Indijana Pejsers.

Naime, kako je objelodanio novinar ESPN-a Edrijan Vojnarovski, Ejtonu, koji je ograničeno slobodan u izboru kluba za koji će nastupati  Indijana je ponudila najveći ugovor za igrača koji je u takvoj situaciji.

Pejsersi su predložili, a on načelno prihvatio, da potpiše za njih i da za četvorogodišnju saradnju zaradi čak 133 miliona dolara. Imajući u vidu da nije u potpunosti slobodan u izboru sredine u kojoj će igrati, jer na njega određena prava u ovoj situaciji još ima Feniks, sada je na aktuelnom Ejtonovom klubu, Sansima, da u narednih 48 sati odgovori na izazov: ili će ponuditi istu platu i isto trajanje ugovora kao rivali iz Indijane, ili će, ako Feniks to ne uradi, njihov dosadašnji centar dobiti odriješene ruke da načelno dogovoreni sporazum sprovede u dijelo.

Indijana je, pritom, sinoć otpustila beka Duejna Vašingtona, te trojicu koja su došla iz Bostona u zamjenu za Malkolma Brogdina – Malika Fitsa, Džuvana Morgana i Nika Stauskasa, a sve kako bi napravila dovoljno finansijskog prostora u svom budžetu za angažovanje Deandrea Ejtona pod pomenutim uslovima.

Ejton je iz čuvene tzv. “generacije 2018”, i izabran je kao prvi pik tadašnjeg Drafta, koji je bio bogat talentima. Recimo, iako je Sanse tada trenirao srpski košarkaški stručnjak, Igor Kokoškov, uprava kluba nije htjela da mu dovede Luku Dončića (s kojim je osvojio Evropsko prvenstvo), već – Ejtona.

Mlad, prilično raštimovan tim, očajno se snašao u debitantskoj sezoni srpskog stručnjaka na mjestu šefa stručnog štaba jednog NBA kluba, pa je Kokoškov platio najskuplju cijenu, otpušten je, a Ejton je morao da dodatno opravdava epitet “najboljeg u generaciji”.

Međutim, iako je on popravio svoju igru, ekipa je zapravo značajno ojačana poslije odlaska Kokoškova, te je uz iskusnog Krisa Pola, ali i Devina Bukera i Majlsa Bridžisa, 2021. igrala NBA finale, a nedavno okončanu sezonu završila kao najbolja ekipa ligaškog dijela nadmetanja. Pa opet, uprava Feniksa nije željela da Ejtonu usliši želju da potpiše “maksimalan ugovor”, što je njega razbjesnilo – jer su takav ugovor dobili neki drugi momci iz njegove “Draft-klase”, poput Trea Janga, Luke Dončića, Šaija Gildžusa-Aleksandera i Majkla Portera mlađeg.

Deandre Ejton, koji je sezonu završio sa 17,2 poena i 10,2 skoka po meču (za nešto manje od punih pola sata igre po takmičarskom nastupu) za čelnike Sansa je, izgleda, i dalje “enigma”, pa zato nisu bili spremni da mu isplaćuju ogromne plate, kakvim se on nadao.

Otuda i njegovo nezadovoljstvo, koje je rezultovalo sa samo 17 minuta nastupa u plej-of debaklu Feniksa od Dalasa, u majstorici a otuda potom i ponuda Indijana Pejsersa da ga za pomenuta 133 miliona dolara dovedu u svoje redove.

To će se i desiti, pod uslovom da čelni ljudi Feniksa ne “okrenu ploču”, pa pristanu da isto toliko daju Ejtonu ne bi li on i dalje bio centar njihove ekipe. Oni baš to mogu da urade i pored eventualne želje da se s njim uskoro rastanu, a razlog je prilično jednostavan.

Ponude li mu pomenuti novac, što će automatski postati novi ugovor s njim jer bi time bila izjednačena ponuda Indijane, Sansi već 15. januara mogu da ga daju nekoj drugoj ekipi, ali tada će na tom transferu “zaraditi”. Zarada bi bila u vidu aktuelnih ili budućih pojačanja, dok bi “ćutanjem” u narednih 48 sati – praktično “za džabe” ostali bez svog startera.