Svjetsko prvenstvo u Kataru će po mnogo čemu biti jedinstveno i drugačije u odnosu na prethodna takmičenja, a biće održano u najmanjoj državi domaćinu ikada. Organizacija Mundijala u Kataru koštaće, prema izvještaju Front Office Sport, nevjerovatnih 220 milijardi eura, što je pet puta više od posljednjih sedam turnira zajedno.
Katar je izgradio šest potpuno novih stadiona, a na svakom ima ultramoderni klimatizirani sistem za zaštitu navijača i igrača od vrućine, a samo je izgradnja stadiona Al Bayt (60.000 kapacitet) koštala tri milijarde eura, tri puta više od stadiona Stade de Francea u Parizu, koji je izgrađen za potrebe SP-a u 1998. godine.
Stadion 974 dobio je ime po broju recikliranih brodskih kontejnera koji su korišteni za njegovu igradnju, a s kapacitetom od 40.000 sjedećih mjesta, stadion će biti rastavljen nakon SP-a i ponovno sastavljen kako bi ugostio sportske događaje na nekom drugom mjestu, iako naredna destinacija nije tačno precizirana.
Za Svjetsko prvenstvo u fudbalu je ukupno dostupno 3,2 miliona ulaznica, od čeka će trećina biti dodjeljena sponzorima i prevoznicima, a prema FIFA-inim brojkama, prodaja ulaznica je dostigla cifru od 2,89 miliona eura do 17. oktobra. Zemlje koje su kupile najveći broj su, redom: Katar, SAD, Saudijska Arabija, Velika Britanija, Meksiko, UAE, Argentina, Francuska, Brazil i Njemačka.
Sredinom oktobra, vlast u Kataru je rekla kako je zaprimila između 1,5 i 1,7 miliona zahtjeva za kartice Hayya, koje su inače potrebne za pristup stadionima i besplatnom javnom prevozu. Iako je broj niži od tri miliona navijača koji su bili na SP-u u Rusiji, svakako da će ovo biti veliki logistički izazov za Katar, državu u kojoj živi samo tri miliona stanovnika.
Nedostatak smještajnog kapaciteta u Kataru znači da će ukupno 168 čarter letova prevoziti navijače iz susjednih država svakog dana Svjetskog prvenstva, a to uključuje 60 dnevnih letova iz Dubaija, 48 iz Omana, 40 iz Rijada i Jeddaha, a 20 iz Kuwait Cityja. U međuvremenu, Air France će privremeno obnoviti letove iz Pariza za Dohu, prvi put nakon 27 godina, s tri do šest letova sedmično.
Za užitak na Svjetskom prvenstvu u Kataru potrebno je izdvojiti u prosjeku 6.000 eura za pokrivanje troškova prevoza, smještaja i ulaznica, a to je dva do tri puta više od budžeta koji je bio potreban za praćenje Svjetskog prvenstva u Rusiji.
Organizatori turnira navode da će Katar profitirati od organizacije ovog takmičenja blizu devet milijardi eura, a brojka se temelji na procjeni Katara o troškovima organizacije događaja. Organizacija SP-a u Rusiji 2018. godine je donijela profit ovoj državi od 12,5 milijardi eura.
Tokom Svjetskog nogometnog prvenstva u Kataru će biti ispušteno 3,6 miliona tona CO2 u atmosferu, međutim, nevladine organizacije kažu da je ta brojka znatno veća i da organizator pokušava sakriti stvarnu procjenu ovih podataka.
Prema izvještaju Guardiana, više od 6.500 radnika iz Indije, Pakistana, Nepala, Bangladeša i Šri Lanke je preminulo tokom gradnje infrastrukture za SP, a koja je počela 2010. godine.