Denver bolji od Indijane, racionalni Јokić promašio samo jedan šut

EPA-EFE/JOHN G. MABANGLO SHUTTERSTOCK OUT

Košarkaši Denver nagetsa pobijedili su u svojoj “Bol areni” Indijana pejserse rezultatom 117:109 u NBA ligi. Srpski košarkaš Nikola Јokić bio je na pragu tripl-dabl učinka – postigao je 25 poena, uhvatio 12 lopti i podijelio devet asistencija. Promašio je samo jedan šut iz igre. Duel aktuelnih šampiona i trenutno najboljeg napada NBA lige završen je trijumfom Denvera kojim je prekinuo niz od tri pobjede Indijana pejsersa.

Tokom veoma izjednačenog prvog poluvremena timovi su se često smjenjivali u vođstvu, a još češće je bilo izjednačeno. Denver je tek krajem drugog kvartala, nakon serije poena Portera i Marija, prvi put stekao osjetnijih plus devet (59:50), ali su Pejsersi do odlaska na veliki odmor smanjili zaostatak – 60:57.

Gotovo kao preslikano iz druge, u trećoj četvrtini je tim iz Kolorada umakao na osam poena razlike u samoj završnici, ali je Ben Maturin u posljednjem napadu Indijane pogodio svoju prvu trojku i smanjio na 89:84 pred ulazak u odlučujući period. Kako je počelo da teče posljednjih 12 minuta, Denver se poenima Marija ponovo udaljio na najvećih plus devet, ali je potom ušao u seriju grešaka i opet dopustio Indijani da se, na krilima raspoloženog Maturina, vrati na četiri poena zaostatka.

Unervozili su se Nagetsi, a cijenu podignute tenzije i žustrih prigovora sudijama platio je rezervni centar Denvera Deandre DŽordan koji je isključen jer je dobio drugu tehničku grešku. Ipak, ispostavilo se da otpor Indijane nije dugo trajao. Pribrali su se domaći, zategli odbranu i predvođeni Јokićem zaigrali agilnije u napadu, pa su trojkom Portera četiri minuta prije kraja utakmice prvi put stekli dvocifrenu prednost (107:97), što gosti nisu mogli da sustignu.

Јasno je da drugačije nije moglo da se završi kada se pogledaju procenti šuta za tri poena – Pejsersi su pogodili osam od 29 (27,6 odsto), a Nagetsi 10 od 20 (50 odsto) šuteva sa distance, čime su nadoknadili čak 21 izgubljenu loptu.

Racionalni Јokić skoro bez promašaja i na pragu tripl-dabla Srpski košarkaš Nikola Јokić odigrao je još jednu utakmicu u kojoj je češće gledao kako da pronađe saigrače na pravom mjestu nego kako da sam postigne koš, naročito u prvom poluvremenu. To ga nije spriječilo da meč okonča na pragu tripl-dabl učinka za koji mu je nedostajala samo jedna asistencija. Postigao je 25 poena i uhvatio 12 lopti.

Ponovo se Јokićeva izrazito pažljiva i racionalna selekcija šuta odrazila na gotovo nestvaran procenat uspješnosti – promašio je samo jedan šut iz 13 pokušaja iz igre, dok za tri poena nije ni probao. Morao je Somborac da presjedi na klupi vjerovatno duže nego što je trener Majk Meloun planirao jer je već sredinom drugog perioda zaradio treću ličnu grešku, pa se nije vraćao na parket do kraja prvog poluvremena u kojem je svega četiri puta šutnuo na koš i tri puta bio precizan.

Pored Јokića, još dva igrača Denvera su utakmicu završila sa 25 postignutih poena – DŽamal Mari i Majkl Porter DŽunior. Zapažen je bio i Aron Gordon sa dabl-dabl učinkom – 20 poena i upola manje skokova. Najefikasniji među košarkašima Indijane bio je sa 18 postignutih poena Brus Braun, bivši igrač Denvera koji je pred početak utakmice od nekadašnjih saigrača dobio šampionski prsten koji je prošle sezone osvojio u dresu Nagetsa.

Nakon tačno polovine odigranih utakmica u regularnom delu NBA sezone (40), Denver na svom kontu ima 27 pobeda i 13 poraza – dovoljno za treće mjesto na tabeli Zapadne konferencije.

Ekipa iz Kolorada u noći između utorka i srijede po srednjoevropskom vremenu gostuje Filadelfiji, a sve oči će ponovo biti uprte u direktan centarski duel Nikole Јokića i DŽoela Embida, posljednja dva MVP-a NBA lige.