Prvi reket svijeta Novak Đoković još uvijek iščekuje odluku australijskih vlasti o eventualnoj deportaciji, a ta dramatična situacija dobila je novo poglavlje.
Da li će najbolji teniser svijeta ostati u Australiji, zavisi od odluke ministra za imigraciju, koji ima diskreciono pravo da Noletu oduzme vizu i pored toga što je Đoković na sudu dobio postupak protiv australijskog ministarstva unutrašnjih poslova koje mu je vizu na aerodromu ukinulo, a dok se Novak uveliko sprema za odbranu tri uzastopne titule na Australian Openu, lokalni mediji javljaju da je protiv njega proširena istraga koja može čak da dovede i do višegodišnje zatvorske kazne.
“Sidnej morning herald” i “Ejdž” su došli do određenih saznanja i to:
“U obzir se sada uzimaju i stvari kao što su kršenje obavezne izolacije u Srbiji (poslije pozitivnog rezultata testa na SARS-CoV-2 tip korona virusa), netačne tvrdnje u putničkoj deklaraciji, ali i detalji vezani za datume njegovog testiranja.
Uz to, ministar za imigracije, Aleks Hok, i dalje razmišlja da li da ukine Đokoviću vizu jer ranija infekcija Kovidom 19 nije validno izuzeće za nevakcinisanje. Ali, ministar Hok bi mogao da vizu oduzme i na osnovu uočenog ponašanja najboljeg tenisera svijeta, o čemu će ga izvjestiti Ministarstvo unutrašnjih poslova kada okonča svoju istragu“, piše “Ejdž”.
Ovaj medij je otkrio i da su Novakovi advokati dostavili dokaze po kojima je prethodno ificiranje dovoljno za medicinsko izuzeće od vakcinacije, kao i novinske članke koje potvrđuju njihove ostale tvrdnje.
“Zabrinuti što se ova saga nastavlja, neki poslanici koji su članovi izvršne vlasti traže od ministra Hoka da što prije donese odluku. Ali, naši izvori, koji su htjeli da ostanu anonimni, tvrde da gospodin Hok želi da vrlo detaljno prođe kroz cijeli proces, pa makar on trajao i danima“, dodaje “Ejdž”, i zaključuje sledećom tvrdnjom:
“Đoković je objavio da je saznao 17. decembra da je njegov test, obavljen dan ranije, bio pozitivan. Ali, u izjavi koju je dao pod zakletvom, a koja je korišćena i na sudu, tvrdio da je ‘testiran i dijagnostifikovan’ 16. decembra.”
Ministarstvo unutrašnjih poslova sada analizira ove različite podatke, a maksimalna kazna za davanje lažne izjave je, po Krivičnom zakonu, zatvor u trajanju od pet godina.