Džimi Batler je američki profesionalni košarkaš rođen u septembru 1989. godine u Hjustonu, država Teksas. Visok je 2,03m, trenutno igra na poziciji beka za Majami Hit, a u sezoni 2014/15 je proglašen za igrača koji je najviše napredovao u NBA ligi.
Period između njegovog rođenja i dijela života u kom je postao jedno od najpoznatijih imena NBA mogao bi se nazvati jednom od najmotivišućih životnih priča ljudi koji su marljivim radom uspjeli od ničega da naprave nestvaran uspjeh. Pa, da krenemo od početka.
Batlera život nije mazio, ali se nikad nije predavao. Od samog početka njegovog života, okolnosti su bili teške. Rodio se u predgrađu Teksasa, i još ga kao bebu, njega i njegovu majku napustio je otac. Kada je imao 13 godina, majka ga je izbacila iz kuće, pa je ostao na ulici.
Utočište je pronalazio kod prijatelja, te se selio svakih par mjeseci. Takvo je bilo cijelo njegovo djetinjstvo. Ipak, nastavio je sa školovanjem, ali i sa treniranjem u srednjoj školi. Iako su mu govorili da je prespor i prenizak da bi uspio, Batler nije odustajao i krajem srednje škole je počeo da se ističe u košarci. Njegov talenat je prepoznao Džordan Lesli i pozvao ga da živi s njegovim roditeljima i još šestoro braće i sestara. U domu Leslijevih je vladala ozbiljna disciplina. Batler je imao sve uslove za kvalitetan život, ali i niz pravila koja je morao poštovati, poput kućnih poslova, uspjeha u školi, redovnih treninga…
Stidljiv, ali čvrstog karaktera, sa željom da ih ne razočara, posebno majku, Mišel Lesli, Džimi je poštovao sva pravila i marljivo trenirao… Kada se spoje talenat i rad, nije ni čudo da je ostvario takve uspjehe. Već sa sedamnaest godina postao je prepoznatljiv i poštovan među mladim košarkašima.
Prema riječima njegovog trenera u srednjoj školi, Breda Bola, u cijeloj generaciji Batler se najviše isticao. Na trening je dolazio prvi, pa čak i vikendom, a nakon treninga je išao u teretanu.
Poslije srednje škole Džimi je upisao Teksas Džunior koledž. Kao već izgrađen košarkaš, postao je vrlo tražena roba i ubrzo je potpisao prvi ugovor sa Zlatnim orlovima univerziteta Market, gdje je trener bio Baz Vilijams koji je važio za vrlo ozbiljnog i hiper-disciplinovanog. Batler se teško navikao, ali je slušao trenera i radio sve što je od njega tražio. Tu je odigrao tri sezone.
Zanimljivo je i kako je dospio na Market univerzitet. Njegov skaut je došao gledati Džozefa Falka, da bi na kraju ugledao Batlera i izabrao njega. Sav trud i rad se konačno počeo isplaćivati.
U svojoj seniorskoj sezoni u Marketu bilježio je po 15 poena po utakmici, a odbranu je igrao strahovito dobro. To su prepoznali Čikago Bulsi, pa je izabran kao 30. pik u prvom krugu NBA drafta 2011. godine. U ruki sezoni je svaki meč ulazio s klupe, sve dok nije zaigrao u startnoj petorci, a na terenu je proveo čak 47 minuta za kojih je imao 18 poena, 8 skokova, 3 asistencije i 3 ukradene lopte.
Profesionalna karijera Džimija Batlera
Ruki sezona Batlera bila je pomalo ograničana, pa je tokom 2011. i 2012. godine odigrao svega 42 utakmice. Naredne sezone stvari su se promijenile, pa je zaigrao u svih 82 utakmice. Već u aprilu dosegao je prvio rekord u karijeri, 28 poena u utakmici protiv Toronta. U narednoj sezoni, 2013/14. zbog povrede koljena igrao je 67 utakmica i zabilježio prosjek od 38.7 minuta u igri, ali i odličnih 21 poen, šest asistencija i sedam krađa lopte protiv Orlanda.
U sezoni 2014/15. je izabran za igrača NBA koji je najviše napredovao, a lični rekord je podigao na 32 poena u utakmici protiv Denvera. U februaru 2015. igrao je na Ol-star meču. Par mjeseci kasnije potpisao je petogodišnji ugovor s Bulsima vrijedan 95 miliona dolara, da bi ubrzo, već u decembru, prvi put u karijeri postigao više od 40 poena na utakmici i to ubacivši 43 poena u pobjedi protiv Detroit Pistonsa, što je ujedno bio i novi lični rekord kada su ubačeni poeni u pitanju.
U januaru 2016. godine, Batler je oborio rekord Majkla Džordana u pobjedi Bulsa nad Torontom. Naime, u pitanju je rekord po broju datih poena u jednom poluvremenu, a Batler je u drugom ubacio 40 poena i tako oborio rekord star skoro 30 godina.
Nekoliko dana kasnije, nezaustavljivi Batler ubacuje 53 poena u pobjedi 115-111 protiv Filadelfija Seventisiksersa i tako postaje prvi igrač Bulsa sa preko 50 poena još od Džamal Krafordovih 50 u 2004. godini. Naredne četiri utakmice Batler nije igrao zbog povrede koljena, a Bulsi su doživjeli četiri poraza. U petoj, Batler je pomogao timu da razbiju lošu seriju.
Tokom naredne sezone, Batler je postigao četiri tripl-dabla, a u junu 2017. godine prešao je u Minesota Timbervolvse na zamjenu gdje je takođe ostvarivao sjajne rezultate. Ipak, odlučio je da traži trejd, pa je krajem 2018. prešao u Filadelfija Seventisikserse, zajedno sa Džastinom Patonom, a u zamjenu za Šarića, Bejlesa i Kovingtona.
Već u drugoj utakmici za novi tim zabilježio je 34 poena, 12 krađa lopte, a dvije sekunde pred kraj utakmice ubacio je odlučujuću trojku koja timu donije pobjedu nad Bruklin Netsima, 127-125.
Kada se sve sabere, od 2015. godine, četiri puta zaredom je igrao Ol-star mečeve, u sezonama 2016/17 i 2017/18 bio je u trećoj postavi Idealnog NBA tima. Cijela priča sa strane izgleda kao odličan materijal za holivudsku filmsku produkciju. Trudom i radom, Batler je od beskućnika postao zvijezda ne samo Čikago Bulsa nego i cijele NBA lige, a ono što je najbolje je da u pitanju tek njegov početak i da je pred njim još mnogo NBA uspjeha.