Krovna svjetska fudbalska organizacija FIFA i dalje insistira na reformiranju i velikom proširenju Svjetskog klupskog prvenstva.
Aktuelni prvak Europe Real Madrid otputovao je u punom sastavu na Svjetsko klupsko prvenstvo u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Real brani naslov klupskog prvaka svijeta, koji je u današnjem formatu osvajao triput. Madriđani 19. decembra u polufinalu igraju protiv japanske Kašime.
Dan prije u drugom polufinalnom paru sastaju se River Plata i Al-Ain, prvak zemlje domaćina takmičenja. Finale se igra 22. decembra u Abu Dabiju.
Ovogodišnji turnir mogao bi biti jedan od posljednjih u trenutnom formatu. FIFA i dalje insistira na reformiranju i velikom proširenju Svjetskog klupskog prvenstva, piše madridski AS.
Obrisi turnira predstavljeni su u martu ove godine na FIFA-inu kongresu u Bogoti. To bi bilo praktički novo takmičenje koje bi se igralo svake četiri godine umjesto Kupa konfederacija, a učestvovala bi 24 kluba.
Termin natjecanja zamišljen je u junu godine koja prethodi Svjetskom prvenstvu. Europa bi dobila 12 predstavnika, četiri posljednja finalista Lige šampiona i pobjednici Europske lige.
Ako bi se ponavljali finalisti i pobjednici, sudionici bi se birali po FIFA-inu renkingu. Južna Amerika imala bi četiri zajamčena mjesta, Afrika, Azija i Sjeverna Amerika po dva, jedno mjesto pripalo bi domaćinu takmičenja i još jedno pobjedniku plej-ofa između petog predstavnika Južne Amerike i prvaka Okeanije.
Predsjednik FIFA Đani Infantino tom idejom namjerava se suprotstaviti organizaciji Superlige koju namjeravaju pokrenuti najveći klubovi Europe. Međutim, FIFA već po ustaljenom običaju imaju snažnu opoziciju u UEFA-i, najutjecajnijoj i najbogatijoj kontinentalnoj organizaciji koja u pravilu oponira FIFA-i.
U središtu problema uvijek stoji interes. UEFA-i ne odgovara klupsko takmičenje koje bi bilo direktna ili neidirektna konkurencija njezinim klupskim takmičenjima.
Ali isto tako nema tog problema koji novac ne može pomiriti. Gotovo svi su saglasni da trenutačni format Svjetskog klupskog prvenstva nije zadovoljavajući i da nema perspektivu. Gledanost mu nije prevelika, a onda je logično da nema ni zadovoljavajuće finansijske koristi. Prošle godine Svjetsko klupsko prvenstvo generiralo je tek 40 miliona eura, a FIFA navodno ima ponudu multinacionalnog konzorcija koji je spreman osigurati golemih 25 milijardi dolara u 12 godina ako se takmičenje preustroji prema opisanom modelu. Dakle, razlika je ogromna.
Prema proračunu FIFA-e, novo takmičenje, u kojem bi se igrala ukupno 31 utakmica, trebalo bi donijeti između 650 i milijardu dolara kako bi bilo održivo na duže staze. Očito je da FIFA planira i puno veću zaradu. Kako smo rekli, navodno FIFA ima ponudu koja joj garantuje skoro dvije milijarde dolara po takmičenju.
U trenutnom formatu pobjednik takmičenja zaradit će pet miliona eura, a drugoplasirana momčad četiri miliona. Računa se da bi u novom formatu zarada finalista bila barem desetak puta veća. Dovoljan razlog da šuštavih papirića uvijek gladni najveći svjetski klubovi dobro razmisle o ovom prijedlogu. Ako najveći europski klubovi pristanu na FIFA-in prijedlog, jasno da će se i UEFA-a složiti.