Rijetki su košarkaši koji svakodnevno dokazuju da su rekordi tu kako bi se obarali. Uspjesi, titule i nagrade za koje su potrebni dani da se nabroje, te nadimak „Kralj“ dokaz su da je LeBron danas zasluženo najplaćeniji košarkaš sa bogatstvom koje se procjenjuje na preko 300 miliona dolara i upravo jedan od tih rijetkih igrača.
Nekoliko osvojenih šampionata, višestruke MVP nagrade, dva olimpijska zlata i 13 selekcija za NBA All Star tim, te milionska armija obožavaoca samo su mali dio zlatne biografije ovog košarkaša. A ovako je sve počelo.
LeBron Rejmon Džejms rođen je 30. decembra 1984. godine u manjem gradu Ejkronu, država Ohajo. Odrastao je sa samohranom majkom, a njegovo odrastanje pratile su brojne poteškoće u potrazi za normalnim životom. Shvativši da neće moći da mu obezbijedi život kakav za njega želi i kakav on zaslužuje, majka ga je dala porodici Frenka Vokera, tadašnjeg lokalnog fudbalskog trenera, zahvaljujući kojem je Džejms otkrio svoju ljubav prema sportu i košarci već sa devet godina.
Kraljevska karijera LeBron Džejmsa
Košarkašku karijeru je započeo 1999. godine u srednjoškolskom timu gdje je brzo počeo da pokazuje nevjerovatne vještine i talenat, a pomenuto su pratile i brojne titule tima. Bio je proglašen i za najboljeg srednjoškolskog košarkaša, a nagrada „Gatorade National Player of the Year“ mu je probila put prema NBA ligi, snu svih košarkaša.
Sa svoja 203 centimetra visine, Lebron perfektno igra poziciju krila, ali se vrlo često nalazi i na poziciji krilnog centra, beka, a nekad čak i na poziciji plejmejkera. Posjeduje nevjerovatnu snagu, što je jedan od razloga zašto se dobro snalazi na svim pozicijama na terenu.
U svojoj prvoj srednjoškolskoj sezoni zabilježio je sjajnu prosječnu statistiku – 21 poen i 6 skokova. Naredne sezone bio je još bolji sa 29 poena i nešto više od 8 skokova. Vrlo brzo postao je glavna tema košarkaških znalaca, te dobio epitet „Džordanov nasljednik“. Sa 18 godina je izabran kao prvi izbor prve runde na NBA draftu, te je zaigrao za Klivlend Kavalirse kojima je ostao vjeran narednih sedam godina.
Nikada nijedan ruki nije privukao toliko pažnje kao LeBron 2003. godine. Svaki njegov korak pratili su mediji, a na utakmicama ga je pratilo i po 10 kamera. U toj prvoj sezoni, na utakmici protiv Reptorsa postigao je 41 poen i postao najmlađi košarkaš sa toliko poena.
Kavalirsi su u tom periodu bili klub na margini. Džejms je igrao tako dobro, te unio nevjerovatnu energiju u tim, da su u sezoni 2005/06 došli do plej-ofa sa skorom od 50 pobjeda. Lebron na svojoj prvoj plej-of utakmici bilježi tripl-dabl, 32 poena, 11 skokova i 11 asistencija. U svojoj prvoj plej-of seriji bilježio je u prosjeku preko 35 poena. Kasnije u polufinalu Istoka, Kavalirsi su izgubili od Pistonsa.
Nakon toga su uslijedile kritike kako nije dovoljno snažan da povede tim do titule, što je na LeBrona djelovalo inspirativno. Zaigrao je još bolje te ponovo doveo tim do plej-ofa, sa još boljim brojkama. Ključna utakmica se igrala u Detroitu, a smatra se možda i najboljom utakmicom u njegovoj karijeri. Postigao je 48 poena uz procenat šuta od 55%. Dao je posljednjih 29 od 30 poena za svoju ekipu, uključujući i polaganje za pobjedu. U finalu su ih čekali prejaki Sparsi koji su dobili seriju sa 4:0.
Napuštanje Kavalirsa
U sezonama od 2008. do 2010. pored dobre igre, LeBron i dalje nije uspijevao da dovede tim do titule. Umoran, nezadovoljan i željan šampionske titule za koju je smatrao da ne može ostvariti u svom timu, odlučio se za promjenu. 2010. godine je prešao u Majami Hit.
Prva sezona u novom timu je bila jako dobra, ali ipak, titula je izmakla. Činjenicu da trojac Džejms, Vejd i Boš još uvijek nije bio savršeno uigran iskoristio je tim Dalasa i dobio finale. Sljedeća sezona je bila nešto drugo. LeBron je igru doveo na izuzetno visok nivo i postao prvi nosilac Majamija.
U 2012. godini, Džejms preuzima stvari u svoje ruke i sa jednom od najboljih kompletnih partija u svojoj karijeri (40 poena,18 skokova i 9 asistencija) donosi izjednačenje u seriji na 2-2. Majami kasnije dobija seriju u šest utakmica. U finalu konferencije Majami se ponovo susreće sa Seltiksima,dobivši 2 utakmice a zatim izgubivši 3 naredne. Džejms ponovo pokazuje zašto ga mnogi smatraju najkompletnijim igračem svih vremena i u 6. utakmici vodi Majami do pobjede gdje bilježi 45 poena i 15 skokova uz šut iz igre od čak 73 procenata (19 od 26). Majami dobija 7. utakmicu i tako drugu godinu za redom prolazi u veliko NBA finale gdje će ih čekati Oklahoma.
U finalu su imali prednost 2:1 u seriji. Četvrta utakmica je utakmica za pamćenje. Na pet minuta do kraja utakmice Džejms pada na parket, povrjeđuje koljeno i biva iznošen u rukama ljekara. Nakon nekoliko minuta vraća se u igru i pogađa šut za 3 poena na 2:51 do kraja i tako donosi prednost od 3 poena Majamiju, na kraju će se ispostaviti i nedostižnu za Tandere. U petoj utakmici Džejms bilježi tripl-dabl i tako donosi Majamiju drugu, a sebi prvu titulu NBA lige.
Sezona 2012/13 je sezona kada je u mjesec dana LeBron postigao rekord u efikasnosti šuta iz igre i tako postao prvi igrač od 1983. godine koji je odradio preko 200 šuteva u kalendarskom mjesecu, a pogodio najmanje 64%. Tokom tog perioda, Džejmsov tim je napravio seriju od 27 uzastopnih pobjeda, što je drugi najduži niz u istoriji NBA.
Zahvaljujući LeBronu, Majami je završio sezonu sa 66 pobjeda i 16 poraza, što je njihov rekord, a Džejms je dobio još jednu nagradu za najkorisnijeg igrača lige (MVP), četvrtu u karijeri.
Povratak u Klivlend i pisanje istorije
Nakon poraza u finalu sezone 2013/14, LeBron napušta Majami i vraća se u Klivlend. Ipak, sljedeća sezona se pored silnih pobjeda i dobre igre, pretvorila u još jedno finale u kome je titula izostala, ali ne zadugo. Sezona 2015/16 je sezona za pamćenje. Klivlend je do plejofa stigao bez većih problema. Lako su savladali protivnike sa istoka, a LeBron je gospodario u svim segmentima igre: bio je vodeći igrač u finalnoj seriji po broju poena, skokova, asistencija, ukradenih lopti i blokada po meču, a takav učinak uz veliko zalaganje ostalih igrača iz tima donio je titulu. U posljednjoj utakmici Kavsi su iznenadili Voriorse u gostima. Lebron je zabilježio tripl-dabl učinak (27 poena, 11 skokova i 11 asistencija).
LeBron je najbolji strijelac u istoriji Klivlend Kavalirsa, a osim toga jedini igrač u NBA istoriji koji je imao prosjek od 26 poena, 6 skokova i 6 asistencija za vrijeme karijere, te jedini igrač u NBA istoriji koji je postigao 2000 poena, 500 skokova, 500 asistencija i 100 ukradenih lopti u četiri sezone zaredom.
Takođe, on je prvi igrač u NBA istoriji koji je osvojio 2.5 miliona glasova za NBA All-Star u tri sezone, kao i prvi igrač u NBA istoriji koji je postigao 40 poena u prvoj utakmici doigravanja s 41 poenom na utakmici protiv Vašingtona, 28. aprila 2006. godine.
Šte se tiče finansija, tu je zasigurno šampion. Krajem 2015. godine, LeBron je potpisao najveći sponzorski ugovor u istoriji, sa kompanijom Najk, a prema nekim informacijama ovaj ugovor je težak milijardu dolara.
Pored nevjerovatne košarkaške igre, Lebron je ostvario zapažene rezultate i u drugim branšama, pa se tako pojavljivao u reklamama, dokumentarcima, kao voditelj, ali i kao glumac u filmu „Trainwreck“.
LeBron je danas sasvim zasluženo najplaćeniji košarkaš svijeta a zanimljivo je da je već sa 18 godina postao vlasnik imanja vrijednog preko 9 miliona dolara. Nakon toga, spisak njegove imovine je samo nastavio da raste.
Zanimljivi rekordi LeBrona sa prefiksom „najmlađi igrač“:
- najmlađi igrač izabran kao prvi izbor na NBA draftu (18 godina)
- najmlađi igrač koji je ostvario tripl-dabl (20 godina i 20 dana), na utakmici protiv Portlanda ostvario 27 poena, 11 skokova i 10 asistencija, 19. januara 2005.
- najmlađi igrač koji je postigao 30 poena u utakmici (18 godina, 334 dana), ostvario 33 poena, 29. novembra 2003. protiv Memfisa
- najmlađi igrač koji je postigao 40 poena u utakmici (19 godina, 88 dana), ostvario 41 poen, 27. marta 2004. protiv Nju Džersija
- najmlađi igrač s prosjekom poena većim od 30 poena po utakmici
- najmlađi igrač koji je proglašen najkorisnijim igračem All-Star utakmice (21 godina, 55 dana)
- najmlađi igrač s postignutih 20000 poena (28 godina i 17 dana)
Jedno od značajnih postignuća je i to da je u maju 2017. godine LeBron pretekao Džordana i postao novi igrač sa najviše poena u NBA plej-ofu (5.995).