Nije ovo prvi put da se poteže pitanje korištenja, pa i ovisnosti koja se tokom godina javlja od lijekova protiv bolova u profesionalnom sportu.
Uzimanje lijekova protiv bolova nije zabranjeno jer se oni ne nalaze na listi zabranjenih supstanci Svjetske antidoping agencije (WADA). Ipak, biohemičar antidoping labaratorije u Kelnu, Hans Gejer smatra da bi barem neki od njih morali biti na WADA-inoj listi.
“Lijekovi protiv bolova pospješuju performanse i predstavljaju opasnost po zdravlje. Moje mišljenje je da se to kosi sa etikom sporta, ako ne možete igrati bez lijekova protiv bolova“, rekao je Gejer.
Neven Subotić, nekadašnji reprezentativac Srbije i prvotimac Borusije Dortmund, danas igrač Union Berlina, se pojavio u dokumentarcu gdje je iznio svoje mišljenje.
Istakao je iskusni štoper da klubovi igračima ne daju gotovo nikakve informacije po pitanju lijekova protiv boloba: “Oni su pod pritiskom da što prije osposobe igrače. To je postala sistematska praksa. Ono što sam vidio u proteklih 14 godina jeste da igrači jedu ibuprofene kao da su bombone“, rekao je Subotić.
Pretjerana upotreba lijekova protiv bolova ustaljena je praksa i u nižim rangovima njemačkog fudbala.
“Recite mi devet puta da uzimam previše lijekova i da moram prestati i ja vas devet puta neću poslušati”, priznao je Jonas Hamels, brat puno poznatijeg Matsa i prvotimac trećeligaša Unterhakinga.
Nekadašnji napadač HSV-a, Majnca, Frajburg i Fortune, Dani Sčahin također ima iskustva sa pomentim lijekovima. On je otkrio da posljednje tri ili četiri godine svoje karijere nije bio u stanju igrati bez lijekova protiv bolova.