Nova fudbalska liga na pomolu

beneliga-nummer-zoveel
picture source: https://www.dnevno.hr

Vjerovatno su mnogi več čuli za projekat “BeNeLiga”, koji je već u poprilično poodmakloj fazi planiranja. Riječ je o planovima da se najbolji holandski i belgijski klubovi spoje u istom ligaškom takmičenju.

Deset ekipa iz holandije i osam najboljih klubova iz Belgije trebali bi biti učesnici nove BeNeLige. Igrao bi se klasični format, pa bi sezona bila sačinjena od 34 kola, a na kraju iste najgori  timovi iz svake države bi napustili ligu, a zamijenili bi ih pobjednici odgovarajućih nacionalnih liga – drugog ranga.

Fudbalski savezi pomenutih država su već proveli studije i za sada sve govori da bi BeNeLiga imala samo prednosti u odnosu na postojeće nacionalne šampionate.

Cilj je jasan, BeNeLigom prići bliže najjačim evropskim takmičenjima – La Ligi, Premieršipu, Bundesligi, Seriji A i Ligue 1. Naravno, na taj način bi se belgijski i holandski klupski fudbal učinio atraktivnijim, što bi dovelo do povećanja zarade na svim poljima. Tu je i vjerovanje da bi BeNeLiga dobila fiksna mjesta u grupnim fazama evropskih takmičenja.

Projekat BeNeLiga je pao u drugi plan zbog pandemije novog koronavirusa, ali nikako nije prekinut i za očekivati  je da se u periodu koji je pred nama da se javno predstavi konačni plan za ovu zajedničku ligu.

beneliga

A ubrzo nakon BeNeLige možda dobijemo i novu ligu. Naime, švicarski Sport.ch piše da su u ovoj zemlji rasprave o promjenama u tamošnjoj Super ligi u punom jeku, a kako ni u susjednoj Austriji nisu u potpunosti zadovoljni trenutnim sistemom takmičenja, nije isključena mogućnost spajanja dva nacionalna šampionata.

Još ranije se pričalo o mogućem kreiranju “Alpske lige”, a to bi ponovo mogla postati glavna tema – posebno u švicarskom fudbalu. Švicarci traže novi način za organizaciju svoje elitne divizije, dok Austrija još uvijek eskperimentiše sa sistemom, ali još nije pronašla savršeno rješenje, pa se i Sport.ch pita zašto se ne bi pokušalo sa zajedničkom AusSuiLigom.

Imao bi ovaj projekat i svojih mana i pitanje je da li bi se Alpska liga tako brzo “ugurala” među najjača evropska takmičenja i prestigla recimo Rusiju i Portugal. Tu je i više problema sa organizacijom putovanja (Ženevu i Beč dijeli oko 1000 kilometara) na utakmice u odnosu na Belgiju i Holandiju, ali i činjenica da su trenutno utakmice u Švicarskoj i Austriji daleko manje posjećene, pa bi se moralo krenuti u intenzivnu reklamnu kampanju kako bi se navijači privukli na stadione.

Ipak, nema sumnje da bi takmičenje u kojem se takmiče Basel, Young Boys, St. Gallen, Salzburg, Rapid, Sturm, LASK i recimo bečke Austrija bilo izuzetno kvalitetno.