Ako bi u Srbiji trebalo da se osnuje muzej posvećen najvažnijoj sporednoj stvari na svijetu, izbor bi nesumnjivo pao na – Ub, koji je iznjedrio čak pet vrhunskih fudbalera i državnih reprezentativaca! A upravo u toj varošici, za nekoliko mjeseci, zvanično će početi sa radom Muzej fudbala, koji će, kako je najavljeno, svečano otvoriti jedan od najboljih trenera svijeta – Žoze Murinjo!
Niz veličanstvenih pet, zastupljenih u muzeju, započeo je Ratko Čolić, član čuvene generacije Bobeka i Čajkovskog u Partizanu, učesnik Svjetskog prvenstva u Brazilu 1950. i osvajač srebrne medalje na Olimpijskim igrama u Helsinkiju 1952. godine. Nastavio je Dragan Džajić, legendarno lijevo krilo Crvene Zvezde, najbolji fudbaler svih vremena na prostorima bivše Jugoslavije i među 50 neponovljivih asova svijeta, koji je nastupao u reprezentaciji Evrope i planete.
Zatim, slijede Dušan Savić, čuveni centarfor crveno-bijelih, golgeter bez premca, te Radosav Petrović, kapiten Partizana, koji je igrao u klubovima u Engleskoj, Turskoj, Portugaliji, Španiji, a najveća zvjezda među njima, Nemanja Matić, već ima više od 250 nastupa u najjačoj ligi na svijetu – Premier ligi, a igrao je u Benfiki, Čelsiju, Mančester Junajtedu.
– Muzej fudbala biće jedinstveno turističko odredište u širem okruženju, ultramoderno zdanje potpuno uklopljeno u Sportsko-rekreativni kompleks “Školarac”, gdje smo renovirali sve terene, izgradili neke nove, od kojih je najznačajnije veliko fudbalsko igralište sa vještačkom travom – ističe predsjednik Opštine Ub Darko Glišić. – Petoricu fudbalskih asova koji su proslavili Ub, zamolili smo da nam ustupe svoju opremu, trofeje, rekvizite i sve ostalo što predstavlja uspomenu na velike trenutke njihovih karijera, što su velikodušno učinili. –
Među eksponatima, na oko 150 kvadratnih metara, nalaze se šampionski pehar Premijer lige, jedini van Velike Britanije! Takođe, trofej Nemanje Matića za najboljeg igrača i plaketa za 200 odigranih utakmica u Premijer ligi, te za najboljeg fudbalera Srbije u sezoni 2014/2015. godine, dresovi iz Mančester Junajteda, šampionski iz Čelsija, Benfike… Izloženo je i priznanje Dragana Džajića za najboljeg fudbalera 1968. godine, zlatne kopačke koje je “Adidas” izradio specijalno za najbolje lijevo krilo svijeta. Uz to, plaketa Dušana Savića za najboljeg strijelca 1978. godine, njegov crveno-bijeli dres sa utakmice protiv Real Madrida u Kupu pobjednika kupova… U vitrinama su brojne fotografije, isječci iz štampe, lični predmeti.
– Davnu ideju o osnivanju muzeja posvećenog fudbalu, najzad ćemo ostvariti na pravi način, biće jedinstven u jugoistočnoj Evropi – ponosno kaže Glišić. – Nadamo se da će privući mnoge posjetioce, koji će se na najbolji način uvjeriti da Ub nije slučajno koljevka fudbala u ovom dijelu Srbije, ako ne i u čitavoj zemlji. Jer, zaista, nema puno mjesta koja su iznjedrila toliko državnih reprezentativaca. –
Nova zgrada, u kojoj je na spratu smješten Muzej fudbala, ima oko 560 kvadratnih metara, vrijedna je 39 miliona dinara (oko 330.670 €) Izgradnju su finansirali Ministarstvo omladine i sporta, Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija i Opština Ub. U prizemlju su svlačionice, a na spratu i velika terasa koja gleda ka novom fudbalskom terenu, sa koje će moći da se prate utakmice.
– Podaci kazuju da Ub, prema broju stanovnika, ima najviše fudbalskih klubova u Srbiji – kaže kustos Muzeja fudbala Dejan Maksimović. – Imamo 35 sela, a 37 klubova! Na Ubu, fudbal igraju mladi, stari, djevojčice, popularan je i futsal. Davna ideja o osnivanju Muzeja fudbala najzad je ostvarena nastojanjima predsjednika opštine Darka Glišića i njegovih saradnika, kao vid zahvalnosti Ubljana fudbalskim velikanima koji su širom svijeta proslavili ime našeg grada. Muzeje fudbala uglavnom imaju klubovi. Naš muzej poseban je po tome, jer je posvećen fudbalerima koji nisu igrali u jednom klubu, već su svi iz istog grada. –