Košarkaški teren, košarkaška lopta i – sportisti obučeni u opremu za rvanje… Zvuči čudno, ali je u Rusiji, registrovan sport pod nazivom regbol, još 2003. godine.
Pravila ovog sporta su jednostavna, dozvoljeno je gotovo sve, osim saplitanja, guranja s leđa i jasnih provokacija koje pozivaju na tuču.
Ne postoje košarkaški driblinzi, niti slobodna bacanja, sve se svodi na brutalnu fizičku snagu koja regbol čini toliko zanimljivim i dinamičnim.
U Rusiji postoji više od dvadeset timova, šampionata i kupova, međunarodnih turnira, a regbol se igra još u Holandiji, Francuskoj, Češkoj, Bjelorusiji, Ukrajini, Moldaviji, Estoniji.
Regbol je nastao prije četrdesetak godina kada su rvači došli na ideju da se pred treninge zagrijavaju na drugačiji način, puzali su na koljenima u pokušaju da tešku loptu ubace u improvizovani gol.
Vremenom, igra zagrijavanja se razvila, rvači su ustajali i tešku loptu zamijenili košarkaškom, a uz to su mogli da primjene i principe iz svog sporta.
Cilj igre je da se lopta ubaci u koš, kako bi se spriječile povrede takmičari mogu da koriste šljemove i štitnike za zglobove, a u svakom trenutku na terenu se nalazi po sedam igrača sa obje strane, dok se u timu nalazi ukupno njih 20.
Igra počinje podbacivanjem, kao u košarci, a loptom je moguće raditi sve – dobacivati se, trčati sa njom, bacati od podlogu, a meč traje 40 minuta, odnosno dva poluvremena od po 20, uz pet minuta pauze.
Regbol je bio predmet i naučnog istraživanja, potvrđeno je da ima dobar uticaj na fizičku kondiciju rvača, a napominje se i da je trostruki olimpijski šampion Aleksandar Kareljin bio redovan učesnik regbol mečeva.