Srbija nadigrala Italiju, sprema se za Rusiju

srbija-italija

ISTANBUL – Pobjedom nad Italijom (83:67) košarkaši Srbije izborili su polufinale Evropskog prvenstva gdje ih u petak (20.30) očekuje susret sa Rusijom od koje su doživjeli jedini poraz na ovom takmičenju.

Sjajna utakmica, mnogo ofanzivnih skokova… Možda nam je to dalo prednost. Velika pobjeda, okrećemo se sljedećem rivalu, Rusiji, znamo ih veoma dobro i bićemo spremni za taj meč. Možda je ovo bila naša najčvršća odbrambena utakmica do sada na turniru. Na tome smo radili. Iz toga smo izvlačili snagu. Momci su bili  ekstremno fokusirani i čestitam im na fizičkoj snazi, na inteligenciji u svakom napadu. Imali smo moć u očima, bili smo spremni za svaku ofanzivu Italijana. Znali smo da imaju odlične šutere, uradili smo odličan posao na njihovim najboljim napadačima Belineliju i Datomeu. Mi smo takmičari. Došli smo na takmičenje i ono još traje, na svu sreću, za nas. U svakoj sljedećoj utakmici idemo na pobjedu i nema šta drugo da se kaže. Nisam onaj ko može da predvidi budućnost. Daćemo sve od sebe da pobijedimo – rekao je Đorđević.

Najbolji igrač Srbije Bogdan Bogdanović ovako je vidio susret.

bogdanović

Ostvarili smo prvi cilj koji smo zacrtali na pripremama, uprkos povredama smo stigli do polufinala i srećni smo. Čestitam saigračima, dobili smo još jedno četvrtfinale velikog takmičenja, što pokazuje vjeru i zajedništvo koji krase ovu generaciju. Volimo što smo ovdje, svaki minut je dragocjen. Uvijek igramo kao tim. Imali smo spreman plan za moje brzo oslobađanje od lopte, ako me budu udvajali. U početku smo napravili par grešaka dok se nismo navikli na tu odbranu, a onda smo dali par lakih koševa i sve se otvorilo. Promašio sam neke šuteve, ali poslije, kada je trebalo, pogodio sam i tako smo prelomili meč. Siguran sam da možemo još bolje. U polufinalu slijedi drugi susret sa Rusijom na ovom turniru, znamo ih iz grupe, znamo ih iz pripremnog perioda. Izgubili smo meč u grupi, što je samo motiv više da ih sada savladamo. To je borba za medalju, znamo kako se to igra – istakao je Bogdanović.

Kapiten Milan Mačvan najavio je veliku borbu sa Rusima.

Vidite da je bila opravdana ona nervoza poslije utakmice sa Mađarskom. Dominirali smo, osim u uvodnim minutama. U ostalih 35-36 minuta smo odigrali kvalitetno, zaustavili Italiju na 67 poena i zasluženo ušli u polufinale. Nijednog trenutka niko od nas nije tražio nijedan izgovor. Vjerovali smo da možemo do polufinala. Jako sam ponosan na saigrače i stručni štab. Odradili smo ovaj dio posla lavovski, a sada idemo u polufinale da se pobijemo sa Rusima. Rusi su nas dobili u grupi i biće jako teška utakmica. Igraju jako i čvrsto, predvođeni Švedom koji igra nevjerovatno. Imamo jedan dan da se spremimo, budite sigurni da ćemo dati sve od sebe. Nismo došli do polufinala da se predamo. Mislim da ova ekipa može još dosta – kazao je Mačvan.

milan-mačvan

Sa 22 poena Bogdanović je bio najefikasniji kod pobjednika, Vladimir Lučić dodao je 11, a Dragan Milosavljević i Boban Marjanović po deset. Kod Italijana bolji od ostalih bili su Marko Belineli sa 18 i Luiđi Datome sa 15 poena. U drugom polufinalu večeras se sastaju Španija i Slovenija od 20.30 sati.