Srbija pod lupom UEFA

fkczradost
picture source: www.sportskacentrala.com

Dva koraka naprijed, tri nazad. Tako izgleda srpski fudbal u smiraj 2018. koja je donijela i radost i kontroverze u gotovo podjednakim količinama. Crvena Zvezda je postala prvi srpski klub koji se dočepao Lige šampiona poslije osam godina, reprezentacija je poslije istog vremenskog intervala zaigrala na Svjetskom prvenstvu i kasnije uspješno prošla grupu Lige nacija, a kao “ružno pače” i kočničar u cijeloj priči o podizanju ugleda ovdašnjeg fudbala ostaje Superliga, elitni rang ovdašnjeg fudbala, koji nikako ne potvrđuje taj epitet. Naprotiv…

Praksa je da se prilikom sumiranja odlazeće godine u prvi plan ističu pozitivne stvari sa željom da dožive reprizu u novoj, ali žmurenje nad pojavama koje “izjedaju” najvažniju sporednu stvar na svjetu kod nas sigurno ne predstavlja riješenje za ozdravljenje. Otud i naredni redovi kao opomena i podsjetnik na anomalije koje imaju tendenciju da postanu hronične. Ako već to i nisu.

proleter-radnicki

Tvrdnja direktora nacionalnih asocijacija UEFA Zorana Lakovića u jučerašnjoj izjavi da se Srbija ozbiljno penje ka vrhu liste zemalja sa brojem sumnjivih utakmica (po prijavama “Sport Radara”) u okviru saveznog ranga takmičenja potvrda je da buka koja se samo sporadično čuje i samo od nekoliko klubova nije hir ili stvaranje alibija, već surova realnost.

Činjenica da su kvote na pojedinim utakmicama Super i Prve lige tokom jeseni bile “obarane do patosa” su zasmijavale svakog ko se imalo razumije u tu materiju. To gotovo nedvosmisleno ukazuje na to da u srpskom fudbalu postoje pojedinci koji vole i umiju da spajaju lijepo sa korisnim. Na štetu kladionica, ali što je po srbijanski fudbal pogubnije i na štetu gledalaca koji su počeli da izbjegavaju stadione jer ne žele da im se serviraju lažne utakmice, lažni golovi, lažni osmjesi… I poslije će se mnogi čuditi ukoliko UEFA uvede prinudnu upravu nad srpskim fudbalom.

sudija

Vrh ledenog brijega je svakako utakmica Proleter – Radnički Niš gdje je u samo nekoliko minuta viđeno sve pred čim se žmuri, a nikako ne bi smijelo. Ničim izazvan penal, još smješniji autogol i preokret koji je gle čuda “namirisan” od strane većine kladionica, pa je već u poluvremenu bilo zabranjeno klađenje uživo na pomenutu utakmicu. I od tada pa do danas, a prošlo je skoro dva mjeseca – nikom ništa. Kao da je lakše vjerovati u ono što se servira ili zataškava, nego u ono što vidimo svojim očima.

Drugi faktor “nagrizanja” svega što bi moglo da donese plus ovdašnjem fudbalu su sudije i njihovo upadljivo dijeljenje (ne) pravde. Srđan Obradović je na kraju prethodne sezone čak i privođen zbog “privremenog sljepila”, pa je knjiga sa navodno osam “specijalaca” pod okriljem sudijske organizacije spala na “sedmoricu veličanstvenih”, koji iz nedelje u nedelju po potrebi prekrajaju pravila fudbalske igre. Poslije čitavog niza odluka koje su vidljive i golim okom, a suđene su protivno pravilima fudbalske igre, ostaje veliko pitanje da li bi i uvođenje VAR tehnologije promjenilo bilo šta, jer je jasno da postoje arbitri koji vide samo ono što žele da vide ili “moraju da vide”.

repka_srbija

Posljednje kolo jeseni koje je donijelo cirkus sa pomjeranjem termina utakmica po nejasnim aršinima je pokazalo da i u Zajednici superligaša postoje ljudi bez konkretne vizije i stava, s obzirom na to da se niko nije dosjetio da pomjeri cijelo kolo za proljeće. Tada ni klubovi ni reprezentacija nemaju vanredne aktivnosti koje bi ukočile normalno odigravanje fudbalskih utakmica. A o tome da stadione i terene za iznenađenje u vidu snijega u decembru nemamo nekom drugom prilikom.

Reprezentacija Srbije se u godini na izmaku diči učešćem na Svjetskom prvenstvu u Rusiji i uspješno završenim poslom u grupi Lige nacija, ali je simptomatično to što “orlove” iz utakmice u utakmicu gleda sve manje ljudi.
Pretjerano bi bilo reći da reprezentaciju više niko ne želi da gleda, ali stoji činjenica da bi bez podijeljenih ulaznica školarcima tribine “Rajka Mitića” i stadiona Partizana bile sablasno prazne tokom utakmica sa Litvanijom, Rumunijom i Crnom Gorom.