Ubjedljiva pobjeda Reala nad Zvezdom

Foto Profimedia

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su u 18. kolu Evrolige od Real Madrida na svom terenu rezultatom 79:59. Crveno-bijeli su bili izuzetno oslabljeni neigranjem Luke Vildose, Bena Bentila, Hasana Martina, Nikole Ivanovića i neregistrovanog Fakunda Kampaca, ali su u jednom dijelu meča imali i pet poena prednosti, čime su pokazali da mogu da se nose sa velikim rivalom.

Međutim, kratkog daha je trajao taj nalet Zvezde, odnosno samo u momentima dok je Ognjen Kuzmić motrio na čudesnog džina Edija Tavaresa koji je dominirao pod obručima kada na parketu nije bilo bivšeg reprezentativca Srbije.

Velike probleme je Zvezda imala u odbrani na početku utakmice jer je Tavares, 221 centimetara visoki centar Reala dominirao, od prvih deset poena svoje ekipe ubacio je sedam, a pritom je primoravao domaće na faulove.

Ulazak Nemanje Nedovića sa klupe je donio boljitak za Zvezdu, upisao je dvije trojke i dva slobodna bacanja u nizu čime je vratio crveno-bijele u igru i donio poene do kojih se jako teško dolazilo. Bura je nastala na ulasku u posljednja tri minuta, Vilijams-Gos je laktom u bradu pogodio Nedovića, trener Ivanović je tražio čelendž, a sudije nisu promijenile odluku da ne dosude ništa i Real je ostao u vođstvu od 16:13.

Gosti ipak nisu dozvolili da se Zvezda potpuno približi, pogađali su iz raznih pozicija i poslije prve četvrtine imali su prednost od 25:16. Očajno su domaći igrači ušli u drugu dionicu, redom su promašivali Petrušev, Holand i Ilić, a na drugoj strani su rivali bili sigurni pa je poslije poena Muse Real stekao velikih 31:17, već poslije dva minuta igre.

Tračak nade Zvezdi dali su Kuzmić i Nedović, vratio je sve Јabusele trojkom, ali je pomenuti tandem crveno-bijelih ponovo zablistao i razlika je smanjena na sedam poena (34:27), a ni minut odmora gostiju nije zaustavio nalet domaćih pa je razlika umanjena poslije koša Markovića. Novu buru je izazvala odluka sudija da priznaju poene Јabuselea poslije faula Lazarevića, čak su potom arbitri na kratko prekinuli duel kako bi upozorili domaćine da se ubacivanje predmeta sa tribina ne smije ponoviti.

Poslije tri promašaja Petrušev je konačno pogodio trojku i smanjio na 36:32, a na poluvrijeme se otišlo sa 38:34 za gostujuću ekipu uz solidan ritam crveno-bijelih koji su čak imali šansu i da potpuno anuliraju zaostatak.

Serijom 8:0 u nastavku crveno-bijeli su preokrenuli rezultat i poveli (42:38), što je navelo trenera rivala da poslije svega tri minuta igre zatraži minut odmora poslije čega su uslijedili prvi poeni za Real u trećem kvartalu. Svoju briljantnu odbrambenu sekvencu protiv Tavaresa Kuzmić je krunisao i poenima u napadu za prednost Zvezde od pet poena (47:42), ali je odmah zatim Musa pogodio svoju prvu trojku čime je umanjio vođstvo domaćih.

Izlazak Kuzmića je značio i priliku da se Tavares ponovo istakne u skoku što je i činio, omogućivši saigračima lake poene i preokret (51:49), zbog čega je trener Ivanović morao da zatraži minut odmora. Realov džin nije mogao da bude zaustavljen, gosti su povratili prednost, a zahvaljujući poenima Dobrića u posljednjoj sekundi ona nije bila veća od šest poena (57:51) pred posljednji kvartal.

Iako je djelovalo da može da bude drugačije, to je bio posljednji nalet domaće ekipe, španski sastav je za četiri minuta stigao do 15 poena viška (66:51), ponovo na krilima nezaustavljivog Tavaresa, nedugo zatim trojkom tačku na utakmicu stavio je DŽanan Musa, a konačnih 79:59 na isti način donio je Vensan Poarje.