gianluigi-donnarumma

Nova velika italijanska nada među stativama i nasljednik Đanluiđija Bufona ne igra za Juventus već za njegovog najvećeg rivala.

Đanluiđi Donaruma rođen je 25. februara 1999. godine u Kastelamare di Stabiji pokraj Napulja i u Napoliju je počeo da trenira fudbal. Sa samo 14 godina stigao je u Milan koji je tada za njega platio 250.000 evra dok je njegov stariji brat Antonio već bio član “rosonera”. Od 2013. do 2015. bio je dio omladinske akademije gdje je igrao sa grupom dječaka starijih od sebe, a tri dana prije 16. rođendana dobio je poziv u seniorski sastav od trenera Filipa Inzagija i bio je zamjena na klupi tokom meča sa Ćezenom.

donaruma-16 god

Početkom sezone 2015/16 Donaruma je promovisan kao treći golman  seniorskog tima iza Dijega Lopeza i Kristijana Abijatija kojeg je vodio Siniša Mihajlović. Tokom predsezone kada je Milan igrao turnir u Kini dobio je priliku da debituje pa je prve minute upisao 30. jula protiv Real Madrida zamijenivši Dijega Lopeza u 72. minutu, i do kraja je sačuvao mrežu, ali je bio jedan od dva igrača Milana koji su promašili penale u porazu 10:9. Debi u takmičarskoj utakmici imao je 25. oktobra 2015. kada je odigrao svih 90 minuta u pobjedi protiv Sasuola na San Siru.

Gianluigi-Donaruma

Postao je najmlađi golman koji debitovao u Seriji A, a imao je 16 godina i 242 dana. Već tada je počeo da pruža impresivne partije na golu što je dovelo do pojačanog interesovanja za njega kako kod navijača tako i kod ostalih klubova koji bi željeli da ga vide u svojim redovima. Do sada je skupio 110 nastupa za Milano, a očekivano se nije upisao među strijelce. Donaruma je bio golman italijanske U17 reprezentacije tokom Evropskog prvenstva da bi prvi poziv u mladu selekciju dobio 24. marta i tako sa 17 godina postao najmlađi golman koji je zaigrao za ovu uzrasnu kategoriju oborivši rekord Federika Bonacolija.

donaruma-italija

Nije bio u kombinaciji selektora Antonija Kontea za Evropsko prvenstvo 2016. da bi 27. avgusta te godine dobio poziv da nastupi u seniorskom timu. Zvao ga je Đapjero Ventura čime je sa 17 godina i šest mjeseci bio najmlađi igrač pozvan u tim još od 1911. godine. Debi je imao 1. septembra protiv Francuske u prijateljskom meču kada je na poluvremenu zamijenio svog idola Đanluiđija Bufona i tako sa 17 godina i 189 dana postao najmlađi golman koji je ikada igra za Italiju. Prvi put starter je bio 28. marta prošle godine protiv Holandije. Zanimljivo je, da mu je konkurencija u Milanu stariji brat Antonio.