X-Time Out: Umar Sadik

umar sadik

Kao veliko pojačanje stigao je ovog ljeta u beogradski klub gdje će pokušati da oživi karijeru, ali i svoj tim koji je mnogo posrnuo u posljednje vrijeme.

Umar Sadik rođen je 2. februara 1997. godine u nigerijskoj Kaduni i sada igra u vrhu napada Partizana. Fudbalom se počeo baviti u rodnoj Nigeriji, odakle je kao igrač Abudža fudbalskog koledža 2013. godine došao na omladinski turnir Kvarnerska rivijera u Rijeci. Njegov klub je osvojio taj turnir, a Sadik je bio najbolji strijelac pa je dobio poziv italijanske Specije sa kojom je potpisao ugovor.

umar sadik-roma

U ljeto 2015. dolazi na jednogodišnju pozajmicu u Romu i u prve četiri utakmice u mlađim kategorijama za “vučicu” postigao je čak osam golova i upisao tri asistencije. To ga je i preporučilo za prvi tim Rome, gdje je 21. novembra iste godine i debitovao u Seriji A, zamijenivši Huana Iturbea u 88. minutu gostovanja Bolonji. Tokom sezone 2015-16 odigrao je šest mečeva u Seriji A i postigao dva gola. Prvi gol dao je 20. decembra 2015. kada je Roma savladala Đenovu sa 2:0 na Olimpiku. Sadik je ušao u igru u 82. minutu umjesto Mohameda Salaha, a u 89. je postigao drugi gol za svoj tim. Drugi gol postigao je već u narednom kolu kada je Roma gostovala Kjevu, a Sadik je meč počeo kao starter i već u sedmom minutu bio strijelac.

sadik-torino

U junu 2016. potpisao je četvorogodišnji ugovor sa Romom, a u avgustu iste godine otišao na jednogodišnju pozajmicu u Bolonju. U dresu Bolonje je tokom sezone 2016/17 odigrao sedam utakmica u Seriji A, bez postignutog gola. Avgusta 2017. otišao je na pozajmicu u Torino gdje je tokom prvog dijela sezone nastupio na samo tri meča u Seriji A. U januaru 2018. otišao je na novu pozajmicu, ovoga puta u holandsku Bredu za koju je tokom drugog dijela sezone 2017-18 odigrao 12 utakmica i postigao pet golova.

sadik-rendžers

Jula 2018. uslijedila je nova pozajmica u škotski Rendžers da bi za ekipu Stivena Džerarda tokom prvog dijela sezone 2018-19 nastupio na samo jednoj utakmici u Premijeršipu pa je u decembru 2018. pozajmica raskinuta. Januaru 2019. stigao je u italijanskog drugoligaša Peruđu, takođe na pozajmicu i odigrao 18 utakmica u Seriji B na kojima je postigao tri gola. Početkom jula ove godine postao je član Partizana.

sadiq-umar-nigeria

Sadik je sa reprezentacijom Nigerije nastupao na Olimpijskim igrama 2016. u Rio de Žaneiru i postigao četiri gola na olimpijskom turniru i tako pomogao svom timu da stigne do trećeg mjesta. Još nije debitovao za senorski sastav.