X-Time Out: Uroš Račić

uroš-račić

Poslije nekoliko godina ponovo će jedan Srbin biti u sastavu Valensije mada je pitanje koliko će minuta dobijati tokom svoje debitantske sezone.

Uroš Račić rođen je 17. marta 1998. godine u Kraljevu i na početku bavljenja fudbalom nastupao u lokalnim akademijama Bambi i Knjaz zajedno sa bratom blizancem Bogdanom. Kasnije su se zajedno preselili u Zemun, a nakon tri godine nastupanja u tamošnjoj Altini vratili su se u rodni grad i pristupili Slogi. Blizanci su, nakon toga, bili članovi čačanske Slobode, a zatim i OFK Beograda.

Uros-Racic-Crvena-zvezda

Račići su na Karaburmi proveli dvije godine, dok je Uroš tokom sezone 2015/16 priključen prvom timu za takmičenje u Superligi Srbije. Nakon pobjede mladog tima nad ekipom Crvene Zvezde rezultatom 4:1, u kojoj je Račić postigao jedan od golova, dnevni listovi iz Beograda označili su ga jednim od ključnih igrača utakmice dodjelivši mu ocjenu 8. Ubrzo nakon toga, 13. marta 2016. godine, Račići su prešli u redove Crvene Zvezde. Uroš je tada potpisao trogodišnji profesionalni ugovor sa novim klubom.

Prvom timu priključen je nepuna dva mjeseca po potpisu ugovora sa klubom, a pred utakmicu protiv Vojvodine, u okviru 35. kola Superliga Srbije odigranog 7. maja 2016. proveo je na klupi za rezervne igrače, ali je priliku da debituje dobio u prijateljskoj utakmici protiv ekipe Olimpijakosa sljedećeg dana. Naredne sedmice, 14. maja, Račić je upisao i debi na zvaničnom susretu, ušavši u igru umjesto Aleksandra Kataija u 80. minutu utakmice protiv Radnika iz Surdulice. Tokom dvije sezone provedene na Marakani zabilježio je 31 nastup na kojima je dao tri gola.

račić-zvezda

Iako nije imao pretjerano veliku minutažu i uglavnom je ulazio sa klupe za rezervne igrače zapao je za oko evropskim klubovima koji su u njemu vidjeli kvalitetnog igrača sredine terena koji može mnogo da napreduje. Valensija je bila najupornija pa je 13. juna ove godine potpisao četvorogodišnji ugovor sa “šišmišima” dok je Zvezda od ovog transfera prihodovala 2,2 miliona evra, a otkupna klauzula u ugovoru iznosi nevjerovatnih 100 milioan evra.

uroš račić-srbija

Prije dvije godine zaigrao je za U18 reprezentaciju Srbije i nastupio na četiri utakmice i dao jedan gol da bi potom 14 puta nosio dres U19 tima za kojeg je dao dva pogotka. Trenutno je član U21 selekcije “orlova” i još nije debitovao za seniorski sastav. U Zvezdi je trebalo da zamijeni Marka Grujića na sredini terena, ali je brzo otišao u inostranstvo dok ga je nekadašnji član Valensije i reprezentativac Jugoslavije Predrag Mijatović opisao kao veoma kvalitetnog igrača koji može mnogo da doprinese na sredini terena jer igrom podsjeća na Francuza Pola Pogbu koji mu je igrački idol.