Zlatan Ibrahimović je švedski profesionalni fudbaler koji već godinama puni naslovnice svih svjetskih medija, zahvaljujući sjajnoj igri. Trenutno je igrač LA Galaksija. Rođen je 1981. godine u Švedskoj, kao sin emigranata Šefika Ibrahimovića iz Bijeljine u Bosni i Jurke Gravić iz Prkosa u Hrvatskoj. Odrastao je u predgrađu Malmoa, zajedno sa tri sestre i dva brata i naizmjenično majkom i ocem koji su se rastali kada je Zlatan imao dvije godine. U majčinom selu, Prkosu, poznat je kao “prkosni momak iz Prkosa”, a u svijetu kao ekscentrik koji nikome ne ostaje dužan.
Njegovo djetinjstvo je pratilo siromaštvo, a uz karate je počeo igrati i fudbal sa šest godina u juniorskim klubovima Malmo i FBK Balkan. Njegov otac je prvi prepoznao “talenat za loptu”, pa se često dešavalo da posljednji novac potroši kako bi Zlatan mogao učestvovati na nekom turniru.
Završio je osnovnu školu, a zanimljivo je to da je najslabiju ocjenu imao iz predmeta “sport”, po obrazloženju nastavnika – jer nije znao biti dio tima. Upisao je i srednju, ali je napustio kako bi se posvetio fudbalu. Sa 15 godina je planirao napustiti fudbal kako bi se zaposlio i pomogao porodici, ali je na nagovor trenera nastavio trenirati, što se kasnije ispostavilo da je najbolja odluka u njegovom životu, uprkos minimalnim šansama da uspije zbog loših životnih uslova.
Klupski rezime Zlatana Ibrahimovića je prilično bogat. Početak njegove profesionalne karijere fudbalera je u švedskom Malmou, iz kojeg je 2001. godine za devet miliona evra prešao u holandski Ajaks. Prije starta sezone, kada je stigao u Amsterdam novac koji je dobio je potrošuo na automobil, a spasio ga saigrač Maksvel koji ga je primio u svoju kuću, davao mu hranu i novac dok se ne snađe. Zlatan mu se za to odužio posebnom klauzulom u svom ugovoru po kojoj je uslovio klubove da sa Zlatanom u paketu dolazi i Brazilac.
U Ajaksu je igrao tri godine, te je za to vrijeme postigao 35 golova, od čega je posljednji proglašen najboljim golom u 2004. godini, a onda je zbog sukoba sa saigračem Van der Vartom otišao u Italiju, gdje je dvije godine igrao za Juventus po ugovoru vrijednom 16 miliona evra. U prvoj sezoni Ibrahimovića, Juventus je zbog afere “Kalkopoli” izbačen u drugu ligu, a oduzete su im i dvije osvojene titule.
Zbog problema u klubu, odlučio je preći u Inter za 25 miliona evra gdje je dva puta proglašen najboljim igračem lige, a u tri sezone je zabio 57 golova. Ujedno, to je i bila prva prilika za saradnju sa njemu omiljenim trenerom Murinjom. Ipak, ni tu se nije skrasio, pa je prešao u špansku Barselonu, ovog puta za rekordnih 70 miliona evra.
Iako je sa špancima potpisao petogodišnji ugovor, zbog lošeg odnosa s Guardiolom napustio je klub poslije godinu dana. 2011. se vraća u Italiju, ovaj put u Milan gdje je igrao samo jednu sezonu u toku koje je osvojio naslov prvaka Italije i postigao 42 gola. Njegov eksplozivan karakter je u Milanu posebno došao do izražaja. Naime, imao je pet fizičkih sukoba, zbog kojih je nekoliko puta kažnjen neigranjem utakmica.
Odlučio je da je ponovo vrijeme da mijenja klub, pa je potpisao ugovor vrijedan 20 miliona evra sa PSG. U prvoj sezoni u četvrtfinalu Lige šampiona PSG je zaustavila Barcelona, ali im je donio prvi naslov francuskog prvaka nakon devetnaest godina. Sa 110 golova za PSG, 2015. godine postao je najbolji strijelac u istoriji ovog kluba, a u posljednoj sezoni je u devet minuta postigao tri gola.
U timu PSG igrao je do 2016. godine, za to vrijeme je postigao 154 gola, od čega samo u posljednjoj sezoni 38. Ukupno je odigrao 179 utakmica osvojivši osam trofeja pri čemu četiri uzastopna naslova francuskog prvaka.
Poslije PSG, prešao je u Mančester Junajted u nadi da će konačno osvojiti trofej koji mu nedostaje – Ligu šampiona. Krajem prve sezone u Mančesteru, uslijedila je teška povreda koljena, a do tada je u 46 utakmica postigao 28 pogodaka. Poslije oporavka, potpisao je još jedan jednogodišnji ugovor, da bi nakon toga otišao u američki LA Galaksi. U debiju zabio je sa 40 metara gol volejom.U toj istoj utakmici zabio je gol glavom, a zatim i dobio crveni karton zbog šamara. Prije njegovog ulaska u igru, Galaksi je gubio 3-0, da bi se poslije Ibrinih intervencija situacija preokrenula, a konačan rezultat bio 4-3 za Galaksi.
Kada je u pitanju reprezentacija, sa timom Švedske je nastupao na Evropskom prvenstvu u Francuskoj 2016. godine, međutim, ne tako uspješno. Naime, tom prilikom nije upisao nijedan gol u dresu Švedske, a u posljednjoj utakmici u grupi E su izgubili od Belgije i ispali iz takmičenja, nakon čega je Zlatan napustio reprezentaciju. Ako izuzmemo posljednju sezonu, ostatak igre za reprezentaciju bio je fantastičan. Odigrao je 116 utakmica i zabio najviše golova u istoriji reprezentacije, čak 62.
Za sve što je učinio Šveđani su mu se odužili izdavanjem posebne serije poštanskih markica s njegovim likom, a njegov portret se našao i na kolekcionarskim primjercima novčanica. U Švedskoj je 2003. godine ime Zlatan zaštićeno kako se ne bi zloupotrijebilo u marketinške svrhe te se njime ne smiju nazivati sportski proizvodi, odjeća, cipele, hrana… Osim ako sam Zlatan Ibrahimović to ne dozvoli.
Zlatan Ibrahimović je izuzetno talentovan fudbaler, od ranog djetinjstva emotivno vezan za rodni kraj njegove majke, pa nije ni čudo što su Zadrani potajno priželjkivali da uz Modrića i Pršu, jednog dana u dresu Hrvatske vide i Ibrahimovića. Ipak, nikada nije zaigrao u reprezentaciji Hrvatske ni Bosne, iako ga navijači ovih prostora smatraju “svojim”. A kako i ne bi. O kvalitetu Zlatana Ibrahimovića kao fudbalera najbolje svjedoči činjenica da je u klupskoj karijeri osvojio sve što se može osvojiti, osim Lige šampiona, ukupno 33 trofeja.
Što se tiče rekorda, Ibrahimović je jedan od dva igrača koji su uspjeli postići gol u svakoj minuti utakmice. Drugi je Kristijano Ronaldo. Još jedan zanimljiv rekord je to da je u pitanju jedan od najskupljih igrača svih vremena. Kada se zbroje cifre sa svih njegovih ugovora, dolazi se do iznosa od preko 200 miliona evra.
Živi sa bivšom švedskom manekenkom Helenom Seger, sa kojom ima dva sina. Pored fudbala, bavi se i humanitarnim radom, pa tako posjeduje nekoliko fondacija koje pomažu siromašnoj djeci da se školuju, a osnovao je i nekoliko škola fudbala za djecu doseljenika, u nadi da će bar neko od njih uz pomoć fudbalske lopte doseći zvijezde, baš kao što je i on. Knjiga švedskog novinara o njegovom životu, pod nazivom “Ja, Zlatan” otkrila je mnoge detalje iz njegovog života i postala bestseler širom svijeta.